Müzik eğitimi anabilim dallarında bulunan yaylı çalgıların nitelik ve nicelik yeterliliğine ilişkin öğrenci görüşleri
At the branches of music education, students idea about quality and quantity situation of string instruments
- Tez No: 574814
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN ALBUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırmanın amacı, Müzik Eğitimi Anabilim Dallarının demirbaş envanter kayıtlarında bulunan yaylı çalgıların nitelik ve nicelik bakımından yeterliliğine ilişkin öğrenci görüşlerini saptamak ve söz konusu çalgıların çalgı eğitimine olan, olumlu ya da olumsuz etkilerini ortaya koymaktır. Araştırma, durum tespitine dayalı genel tarama modelinde olup; betimsel bir çalışmadır. Araştırmada Türkiye'deki Eğitim Fakülteleri Güzel sanatlar Eğitimi Müzik Eğitimi Anabilim Dallarını temsil etmek üzere Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakülteleri Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında eğitim gören Lisans 3. sınıf öğrencileri örneklem grubu olarak seçilmiştir. Seçilen beş üniversitenin müzik eğitimi anabilim dallarında eğitim gören lisans 3. sınıf öğrencilerine anket uygulanmıştır. Uygulanan anket ile müzik eğitimi öğrencilerinin, anabilim dalındaki yaylı çalgıların kondisyonları ve genel durumlarıyla ilgili düşüncelerini öğrenmek amaçlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, öğrenciler anabilim dalındaki yaylı çalgıları nitelik ve nicelik olarak yeterli bulmamaktadır. Öğrenciler,“el yapımı”olarak tabir edilen, geleneksel yöntemlerle el aletleri ve malzemeler kullanılarak yapılan yaylı çalgıların daha kaliteli olduğuna, yaylı çalgıların kondisyon ve temizlik durumunun başarılarını yüksek oranda etkileyeceğine inanmakta ve anabilim dalındaki yaylı çalgı mevcutlarını, öğrenci sayısına oranla yeterli bulmadıklarını belirtmektedirler. Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında yaylı çalgı yapımcısı bulunması ve bakım onarım çalışmalarının yapılabileceği atölyeler olması gereklidir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the students' views on the qualification and quantity of string instruments in the recordings of the Branches of Music Education and to determine the positive or negative effects of these instruments on the instrument education. Abant Izzet Baysal University Gazi University, Karadeniz Technical University, Marmara University and Uludag University Faculty of Fine Arts Education Department Music Education Department represented the Branches of Music Education Department in Turkey in the research. In addition, 3rd grade undergraduate students were selected as the sample group. Survey method was used in the research. A questionnaire was applied to undergraduate third year students studying in the music education departments of five selected universities. The aim of the questionnaire was to learn the opinions of music education students about the condition and general conditions of string instruments in the department. According to the results of the research, students do not find the string instruments in the department sufficient in terms of quality and quantity. The students believe that the stringed instruments, which are called“handmade”by using traditional tools and materials, are higher quality. The condition and cleanliness of the string instruments has a high impact on the success of the students. Music education students do not find the presence of string instruments in the department as sufficient compared to the number of students. Music education students do not find the number of string instruments in the department as sufficient compared to the number of students. Music education students need string instruments for class that require other instruments besides the string instrument class. A High rate of music education's students do not have string instruments in their homes or living spaces. For this reason, students work stringed instruments in the school. Students do not have enough time to study string instruments.