Claude Debussy ve Maurice Ravel'in eserlerinde empresyonist yaklaşımlar ve flüt müziğine etkileri
Impressionist approaches in the works of Claude Debussy and Maurice Ravel and their effects in flute repertoire
  1. Tez No: 574904
  2. Yazar: SELİN DİNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR NURCAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma, 20. yüzyılın önemli bestecilerinden Claude Debussy ve Maurice Ravel'in, dönemlerinin müzik anlayışına getirdikleri yenilikleri belirlemek, eserlerinde kullandıkları müzikal bileşenleri, fikirleri ve empresyonist yaklaşımları örnekler yardımıyla ortaya koymak ve bütün bunların flüt müziği üzerindeki etkilerini incelemek amacı ile yapılmıştır. Girişte“empresyonizm”ve“sembolizm”akımlarının genel özelliklerine değinilerek bu akımların Debussy ve Ravel ile olan ilişkilerinden kısaca bahsedilmiştir. Birinci bölümde Debussy ve Ravel'in biyografilerine yer verilmiş, empresyonist yaklaşımları eserlerinden örnekler ile açıklanmıştır. İkinci bölümde Debussy ve Ravel'in flüt içeren solo, oda müziği ve orkestra eserlerinden repertuvardaki önemleri göz önüne alınarak seçilen on eserin bestelenme süreçleri aktarılmış, bu eserlerin formal ve melodik açıdan incelenmesine ve flüt partilerinin teknik analizlerine yer verilmiştir. Sonuçta Debussy ve Ravel'in müzikal dillerine değinilmiş, incelenen eserlerinde rastlanılan bulgular sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the innovations brought to the contemporary concept of music by Claude Debussy and Maurice Ravel, which are among the most important composers in 20. century, to bring out the musical components, ideas and impressionist tendencies via examples and to study the influences of all aspects above on Flute Music. In the introduction, the general characteristics of“impressionism”and“symbolism”, and their relation to Debussy and Ravel are mentioned. In the First Part, biographies of Debussy and Ravel are presented and impressionist approaches are explained with examples from their several works. In the second part, composing process of ten chosen Solo, Chamber and Orchestral Music works including Flute from Debussy and Ravel are mentioned considering the importance in the repertoire. Formal and melodic observation and inspection of these works, and technical analysis of flute parts are included. In the conclusion, the musical language of Debussy and Ravel, as well as the findings of the analyzed works are summarized.