Toplulaştırma sonrası arazi kullanım değişimlerinin uzaktan algılama ve cbs tekniği ile belirlenmesi: Şanlıurfa Bozova Sulucakaçar örneği
Determination of landuse changes after land consolidation using remote sensing and geographic information system: A case study at the Şanlıurfa Bozova Sulucakaçar example
  1. Tez No: 574924
  2. Yazar: PINAR ÖZGÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÇULLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Dünya ülkelerinin ekonomik durumunu, tarım alanlarını ve kaynaklarını doğru bir Ģekilde kullanımı belirler. Türkiye'de arazi kullanım planlamaları genellikle sulama projelerinin uygulandığı toplulaĢtırma çalıĢmaları ile sınırlı alanlarda yapılmaktadır. Bölgedeki tarım alanlarına can suyu olan GAP projesi, bölgede sulu tarım alanlarının artmasına ve bölgede toplulaĢtırma projeleri baĢlatılması ürün desenlerinin değiĢimine neden olmuĢtur. AraĢtırmanın amacı, çalıĢma alanı olarak belirlenen Bozova ilçesi Sulucakaçar mahallesi toplulaştırma öncesi ve toplulaştırma sonrasında meydana gelen arazi değişimlerinin uzaktan algılama ve CBS teknikleriyle belirlenmesidir. Karşılaştırma amacıyla, ürün deseni ve ortam şartları farklı olan Siverek ilçesinin Güvenli mahallesi seçilmiştir. Toplulaştırma öncesi ve sonrasına ait Google Earth ve Sentinel 2 görüntüleri indirilmiştir. Çalışma alanları uzaktan algılama ve ArcGiS teknikleriyle sayısallaştırılmış ve arazi kullanım haritaları üretilmiştir. Bu arazi sınıflarının alanları hesaplanarak, toplulaştırma öncesi ve sonrasında meydana gelen alansal değişimler belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, toplulaştırmadan sonra Sulucakaçar ve Güvenli mahallelerinde kayalık ve buğday alanlarının azaldığı tespit edilmiştir. Sulucakaçar mahallesinde fıstık ve pamuk alanları, Güvenli mahallesinde ise pamuk, mısır ve arpa alanlarında artış olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Determines the economic situation of the world countries, the correct use of agricultural land and resources. The consolidation efforts are often made in areas where the implementation of irrigation projects in Turkey is made in limited areas. GAP project, which is the water of life in the agricultural areas in the region, increased the irrigated agricultural areas in the region and the initiation of consolidation projects in the region caused changes in the product patterns. The aim of the study is to determine the land changes occurring before and after the consolidation of Sulucakaçar village of Bozova district, which is determined as the study area, by remote sensing and GIS techniques. For the purpose of comparison, Güvenli village of Siverek district with different product patterns and ambient conditions was chosen. Google Earth and Sentinel 2 images before and after consolidation have been downloaded. The study areas were digitized with remote sensing and ArcGIS techniques and land use maps were produced.By calculating the areas of land classes, spatial changes occurred before and after consolidation were determined.As a result of the research, it was determined that the rocky and wheat areas decreased in Sulucakaçar and Güvenli village after consolidation. It was determined that there was an increase in peanut and cotton fields in Sulucakaçar district and in cotton, corn and barley fields in Güvenli village.