Metal sektöründe iş güvenliği uygulamaları ve risk analizi
Occupational safety in metal industry and risk analysis
- Tez No: 574929
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma metal sektöründe faaliyet gösteren, Temiz İş Teneke Ambalaj Ticaret ve Limitet Şirketi İşletmesi içerisinde yer alan teneke yağ kutusu ve gazoz kapağı üretim hatlarını içeren fabrika ve ilgili süreç faaliyetleri esas alınarak yapılmıştır. Üretim proseslere ayrılarak işyerinde gözlemler yapılmış, süreç boyunca meydana gelen kimyasal, fiziksel, biyolojik, ergonomik tehlikeler, iş ekipmanları, makine, araç ve gereçlerinin kullanımından kaynaklı potansiyel tehlikeler tanımlanmıştır. L tipi karar matrisi tablosu ile risk değerlendirme metodu uygulanarak riskler değerlendirilmiştir. Yapılan inceleme ve araştırmalar doğrultusunda iş kazaları ve meslek hastalıklarının önüne geçilmesi için gereken güvenlik önlemleri belirlenmiş, risk değerlendirmesi neticesinde risklerin kabul edilebilir seviyelere indirgenmesi için iyileştirme önerileri sunulmuştur. Fabrikada daha önce yaşanmış iş kazaları incelenmiş, kazaların yarattığı tahribatlar, işçilerde oluşan fiziksel yaralanmalar araştırılmıştır. Bu kazaların tekrar yaşanmaması için yeni metotlar ve kontrol önlemleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on the basis of hardware factory which includes cooking oil cans and soda cover production lines in Temiz İş Teneke Ambalaj Trade and Industry Co. operating in metal sector. Production is divided into processes and observations are made in the workplace, chemical, physical, biological, ergonomic hazards, work equipment, machinery, tools and equipment potential hazards that occur during the process are identified. The risks were evaluated by applying the risk matrix chart assessment method. In line with the investigations and researches, the necessary measure of safety to prevent occupational accidents and diseases have been identified, and as a result of the risk assessment, improvement suggestions have been presented to reduce the risks to acceptable levels. History of occupational accidents in factory was researched. Consequences of those accidents such as destructions, physical injuries on workers were analyzed. New methods and control preventing applications have been suggested those accidents not top occur again.