Bazı dokuma üretim parametrelerinin geri dönüşüm ipliklerle elde edilen battaniyelerin mekanik özelliklerine etkileri
The effects of some weaving production parameters on mechanical properties of blankets produced with recycled yarns
  1. Tez No: 613913
  2. Yazar: HAKAN MACİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE EBRU TAYYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Battaniye geçmişten günümüze ev tekstilinde oldukça fazla kullanılan ve farklı özellikleriyle hayatımızda yer alan bir tekstil ürünüdür. Özellikle Uşak'ta olmak üzere ülkemizde battaniye sektörü önemli bir yer tutmaktadır. Buna rağmen battaniyelerle ilgili akademik çalışma sayısı nispeten azdır. Literatürdeki bu eksiklik de göz önüne alınarak, bu çalışmada battaniye üretimindeki sıklık, örgü tipi ve şardonlama işlemi parametreleriyle 12 farklı tipte elde edilecek battaniyelerin kopma mukavemeti, hava geçirgenliği, eğilme rijitliği, kalınlık ve gramaj özellikleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi planlanmaktadır. Bu şekilde şardonlu ve şardonsuz olarak üretilecek battaniyelerin performans özellikleri karşılaştırmalı olarak incelenecek ve elde edilen test sonuçları istatistiksel yöntemlerle değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Blanket is a textile product used commonly in home textiles and has different characteristics in our lives from past to present. Especially in Uşak, blanket sector has an important place in our country. However, the number of academic studies on blankets is relatively small. Considering this deficiency in the literature, it is planned to examine the effects of blanket blankets on the tensile strength, air permeability, bending stiffness, thickness and weight in grams properties of 12 different types with the parameters of blanket production, weave type and napping process. In this way, the performance characteristics of the blankets to be produced with and without nap raising will be examined comparatively and the obtained test results will be evaluated by statistical methods.