Maraş otunda nikotin miktarı tayini
Determination of nicotine amount on Marash powder
  1. Tez No: 574930
  2. Yazar: ÖZLEM ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM ALIŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Kimya, Forensic Medicine, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Nikotin; toksik değeri yüksek olan tütün alkaloidlerindendir. Tütün dumanındaki bağımlılık yapan en sert kimyasallardandır. Tütün, başta Türkiye olmak üzere dünyada birçok kişinin hem bütçesine hem de fiziksel ve ruhsal sağlığına zarar vermektedir. Türkiye'de her yıl, binlerce insan tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Türkiye'de tütün, başta sigara olmak üzere, ekonomik gelirin düşük olduğu bölgelerde sarmalık tütün ve Maraş Otu şeklinde de tüketilmektedir. Dumansız Tütün olarak adlandırılan Maraş Otu; üretiminin ve satışının kontrol altında olmamasından dolayı piyasada oldukça kolay temin edilebilmektedir. Zararlı etkilerine rağmen insanlar tarafından keyif verici olarak tüketilmektedir. Yapılan literatür incelemelerinde Maraş Otu'nun anatomik etkilerinin sigara ile benzer olduğu ifade edilmiş; ancak içerdikleri nikotin miktarları hakkında sistematik bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmada, Maraş Otu'ndaki nikotin miktarı GC-MS tekniği ile diğer tütün ürünleri ile karşılaştırıldı. Nikotin kaynağı olarak piyasadan temin edilen küllenmiş MO, MO bitkisi yaprağı, ticari sigara, açıkta satılan (tobacco shop) açık tütün ve E-Sigara likidinden hazırlanan çözeltiler kullanıldı. Sonuçlar yedi noktalı kalibrasyon eğrisi oluşturularak değerlendirildi. Çalışmanın sonucunda Maraş Otundaki nikotin miktarı 94,60±5,20 ng/mL, Ticari Marka Sigarada 102,04±3,98 ng/mL olarak belirlendi. MO bitkisinin dışındaki tütün ve türevlerinin nikotin oranları birbirine yakın olup MO bitkisinin içerdiği nikotin (644,61±12,34 ng/mL) oranındaki muazzam fark dikkate değerdir. Sonuç olarak, tütün ve türevleri sağlığa zararlıdırlar. Dolayısıyla tütün ve türevlerinin devlet tarafından yalnızca vergi boyutu ile değil, sağlık boyutu ile de dikkate alınarak politika üretilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda devlet destekli bilinçlendirme projeleri ve sıkı denetimler icra edilmeli aynı zamanda MO bitkisi bağlamında özellikle bilinçlendirme faaliyetleri yürütülmeli ve üretim ve satışı denetim altına alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Nicotine; one of the tobacco alkaloids with high toxic value that the most addictive chemicals in tobacco smoke. Tobacco, at the beginning in Turkey and the world including both budget, is damaging to the physical and mental health. In Turkey every year thousands of people lose their lives due to diseases related to tobacco use. In Turkey, consume of tobacco is especially cigarettes and locally form of Marash Powder as rolling tobacco. Marash Powder is called as smokeless tobacco and is a substance that is very easy to access because its production is not under control. Despite its harmful effects, it is consumed by people. The literature studies on Marash Powder revealed that the anatomical effects of Marash Powder were similar as Smoking. In this study, as a source of nicotine, commercially available powdered ashes of Marash Powder, leaf of maras, an herb from tobacco sample and solutions prepared from electronic cigarettes were used. The amount of nicotine in tobacco products was determined by GC-MS. The data obtained were evaluated by creating a seven-point calibration curve. At the end of the study, the amount of nicotine of Marash Powder and trademark cigarette are 94,60±5,20 ng/mL, and 102,04±3,98 ng/mL, respectively. The nicotine content of tobacco and its derivatives outside the MO plant is close to each other and the enormous difference in the nicotine content of the MO plant is (644,61±12,34 ng/mL) remarkable. As a result, tobacco and its derivatives are harmful to health. Therefore, it is necessary to produce policy not only the tax dimension but also the health dimension. In this context, state-funded awareness-raising projects and strict audits should be carried out. In the context of MO plant, especially awareness-raising activities should be conducted, and production and sales should be under legal control.