Heritage at play: Designing roleplaying games to enhance museum experience
Miras oyunda: Müze deneyimini geliştirmek için rol yapma oyunları tasarlamak
  1. Tez No: 920315
  2. Yazar: DORUK TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN MURA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu araştırma, rol yapma oyunlarının (RPG'ler), kültürel mirası oyun deneyimine entegre ederek müze deneyimlerini geliştirme potansiyelini incelemektedir. İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'ni odak noktası olarak alan çalışma, RPG'lerin anlamlı ve etkileyici müze deneyimleri oluşturmadaki rolünü araştırmaktadır. Somut eserleri soyut anlatılarla birleştirerek, araştırma, çeşitli müze ziyaretçileri için anlamlı bir oyun deneyimi tasarlamayı, kültürel mirasın daha derin bir şekilde anlaşılmasını ve farkındalığını artırmayı, ayrıca müze kurumuna olan ilgiyi güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada tasarım yoluyla araştırma metodolojisi benimsenmiş, iteratif bir tasarım süreci ve oyun testi odaklı bir yaklaşım kullanılmıştır. Bu bağlamda, müze deneyimini kapsayan bir bilgisayar rol yapma oyununun (CRPG) tasarımı ele alınmıştır. Çalışma sırasında bir dizi tasarım zorluğu ortaya çıkarılmıştır; bunlar arasında, müze içerikleriyle zenginleştirilmiş anlamlı ve amaçlı bir oyun deneyimi sunma, farklı seviyelerde video oyunu ve RPG bilgisine sahip bir kitle için karmaşık oyun unsurları tasarlama ve kültürel miras bağlamında gayriresmî öğrenmeyi artırma gibi unsurlar yer almaktadır. Oyun tasarımı ve oyun tabanlı öğrenme metodolojilerini inceleyen araştırma, disiplinler arası bir tasarım alanını keşfetmek için tasarım pratiğinden yararlanmıştır. Çalışma, RPG'lerin müze bağlamında tasarımını bir sorun olarak değil, bir tasarım durumu olarak ele alarak, tasarım eylemi yoluyla uygulanabilir tasarım bilgisi üretme zihniyetini benimsemektedir. Araştırma bulguları, müze ortamlarında RPG kullanımına ilişkin hem teorik hem de pratik çıkarımlar sunmaktadır. Çalışma, RPG'lerin müze eserlerini bağlama oturtma, kültürel miras anlatılarına merak ve katılımı artırma, ayrıca anlamlı bir öğrenme deneyimi sağlama potansiyelini ortaya koymaktadır. Araştırma, kültürel miras bağlamında oyun tabanlı öğrenme alanına katkıda bulunarak, müzeler için ciddi oyunların tasarım süreci ve değerlendirilmesi üzerine önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research explores the transformative potential of role-playing games (RPGs) to enhance museum experiences by embedding cultural heritage into gameplay. Focusing on the Izmir Archaeology and Ethnography Museum, the study examines how RPGs can cultivate meaningful museum experiences. By integrating tangible artifacts with intangible narratives, the research aims to craft play experiences that resonate with diverse audiences, fostering a deeper understanding of cultural heritage and museums. The study employs a research through design methodology, emphasizing an iterative design process and playtesting to explore the design of a computer role-playing game (CRPG) encompassing the museum experience. Design challenges include ensuring meaningful gameplay experiences informed by instructional museum content, designing complex gameplay elements for audiences with varying game familiarity, and elevating informal learning in a cultural heritage context. By investigating game design and game-based learning methodologies, the research leverages design practices to explore a multidisciplinary design space. The research leverages design practices to explore a multidisciplinary design space, treating RPG design for museums as a design situation to generate applicable knowledge through design activity. The findings reveal both theoretical and practical implications for the use of RPGs in museum settings. The study demonstrates how RPGs can contextualize museum artefacts, foster curiosity and engagement with heritage narratives, and provide a meaningful learning experience. The research contributes to the growing field of game-based learning in cultural heritage, offering insights into the design process and evaluation of serious games for museums.