Kesirli kısmi türevli diferensiyel denklemlerin çözümleri için hibrit bir algoritma
A hybrid algorithm for solving fractional partial differential equations
  1. Tez No: 574963
  2. Yazar: DİLAY SULTAN DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tezde, conformable anlamında kesirli mertebeden kısmi diferensiyel denklemlerin çözümlerini bulmak için; Conformable Laplace dönüşümü ve Diferensiyel Dönüşüm yöntemlerinin ardışık kullanımı esasına dayanan ve hibrit bir yöntem olan Conformable Laplace Diferensiyel Dönüşüm Metodu (CLDDM) sunulmuştur. Dolayısıyla, kesirli mertebeden kısmi diferensiyel denklemlerin yaklaşık çözümlerini bulmak için alternatif bir yöntem sunulmuştur. Yöntemin etkinliği, çeşitli örneklerde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis in order to find solutions of fractional order partial differential equations (FPDEs) in conformable sense; Conformable Laplace Differential Transform Method (CLDDM), a hybrid method based on the use of conformable Laplace transform and differential transform methods, is presented. Thus, an alternative method for finding approximate solutions of fractional PDEs is presented. The efficiency of the method is shown in several examples.