Farklılıkların yönetiminin örgüt iklimi üzerine etkisinin araştırılması: Otomotiv sektöründe bir inceleme
Research on the impact of managing diversity on organizational climate: A research in the automotive industry
  1. Tez No: 574994
  2. Yazar: EZGİ GÖRECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN DEMİRKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Küreselleşme, demografik yapıdaki değişim, yaşanan tüm yenilik ve gelişmeler farklılıkların varlığını ve önemini giderek arttırmakta ve bu durum toplumları ve örgütleri büyük oranda etkilemektedir. Farklılıkların varlığını ve değerini kabul ederek, örgütteki bütün çalışanlar için geçerli bir çevre yaratmak için sürdürülen kapsamlı bir yönetsel süreç şeklinde tanımlanan farklılık yönetimi örgütler için rekabet avantajı, yüksek performans, karlılık, verimlilik ve etkinlik gibi olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Örgüt iklimi; örgütteki ortamı, örgütü anlatan, ona bir karakter katan duygular, düşünceler, davranışlar ve çalışanların örgüt ve çevresi ile ilgili algıları olarak tanımlanmaktadır Bu bağlamda; olumlu bir örgüt iklimi çalışanların moral ve motivasyonlarını, iş tatmini ve örgütsel bağlılıklarını arttırarak örgüte yarar sağlayacaktır. Farklılıkların yönetiminin örgüt iklimi ile ilgili olumlu bir algı yaratmaya yardımcı olması nedeniyle örgüte katacağı değer yapılan çalışmalar ile ortaya konmaktadır. Bu çalışmada amaç; İstanbul ilinde faaliyet gösteren bir otomotiv işletmesinden anket yöntemi ile elde edilen verilerden faydalanarak farklılıkların yönetiminin örgüt iklimine etkisini incelemektir. Bu kapsamda; öncelikle literatür taraması yapılarak ilk bölümde; farklılık kavramı ve kapsamı, farklılıkların yönetimi ve tarihçesi ile farklılık yönetimi modelleri detaylı bir şekilde ele alınarak incelenmektedir. İkinci bölümde ise; örgüt iklimi kavramı ele alınarak örgüt iklimi değişkenleri, oluşum süreci, örgüt iklimi boyutlarına yer verilerek, farklılıkların yönetiminin örgüt iklimi üzerine etkisinden söz edilmektedir. Üçüncü bölüm olan araştırma ve analiz kısmında ise; anket uygulamasıyla elde edilen veriler SPSS programı üzerinden önce güvenirlik, daha sonra T-testi, Anova, korelasyon ve regresyon analizlerine tabi tutulmuştur. Bulgular; oluşturulan hipotezlerin desteklendiğini göstermektedir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; farklılıkların yönetimine ilişkin politika ve uygulamalar, araştırmaya katılan çalışanların örgüt iklimi algılarını pozitif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Globalization, change in demographic structure, all innovations and developments are increasing the existence and importance of differences and this situation affects societies and organizations to a great extent.Recognizing the existence and value of the differences, the difference management, defined as a comprehensive managerial process to create a valid environment for all employees in the organization, has positive results such as competitive advantage, high performance, profitability, efficiency and efficiency for organizations. Organizational climate; is defined as the perceptions, thoughts, behaviors and the perceptions of the employees about the organization and its environment.In this context; a positive organizational climate will benefit the organization by increasing morale and motivation of employees, job satisfaction and organizational commitment.It is revealed that the management of the differences will help to create a positive perception about the organizational climate by the studies that the value added will add value to the organization. The aim of this study; to examine the effects of the management of differences on the organizational climate by using the data obtained from the survey method.In this context; in first part, literature review was done; the concept and scope of difference, the management and history of differences and the differences management models are examined in detail.In the second part; the concept of organizational climate, organizational climate variables, formation process, organizational climate dimensions are mentioned and the effects of the management of differences on the organizational climate are mentioned.In the third part which is the research and analysis part; the data obtained by the questionnaire application were first subjected to reliability, then T-test, Anova, correlation and regression analysis via SPSS program.According to the findings of the study; the policies and practices related to the management of the differences positively affect the perceptions of the employees in the organizational climate.