Francis Bacon'ın din anlayışı
Francis Bacon's conception of religion
  1. Tez No: 574995
  2. Yazar: ELİF ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT REÇBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tez Francis Bacon'ın din anlayışını eleştirel olarak incelemektedir. Çalışma giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde Bacon'ın yaşadığı dönem tarihsel çerçevede incelenmekte ve Modern felsefe açısından Bacon'ın din anlayışının önemine değinilmektedir. Birinci bölümde Bacon'ın din anlayışı açıklayıcı tarzda sunulmaktadır. Hristiyanlık ekseninde Bacon'ın düşünce yapısında var olan temel unsurlar açıklanmaktadır. İkinci bölümde ise Bacon'ın 'restorasyon/yenilenme' fikri açısından dinin nasıl bir rolü olduğu sunulmaktadır. Ayrıca The New Organon, New Atlantis, Essays, Wisdom of the Ancients isimli eserleri ekseninde bir değerlendirme yapılmıştır. Daha sonrasında Bacon'ın din anlayışı ile ilgili farklı görüş ve değerlendirmelere yer verilmektedir. Bacon'ın Protestanlık, Püritenizm ve Priska teoloji ile olan ilişkisi de bu bölümde sunulmuştur. Sonuç bölümünde ise Bacon'ın din anlayışının modern felsefe ve bilim açısından ne söylediği üzerine bir değerlendirme yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Francis Bacon's conception of religion in a critical manner. It consists of an introduction, two chapters, and a conclusion. In the introductory part, the period in which Bacon lived was examined in the historical context and the importance of Bacon's conception of religion in modern philosophy is highlighted. In the first chapter, Bacon's conception of religion is presented in an expositional manner. Within the framework of Christianity, the basic elements of Bacon's thought are explained and the basic ideas in his thought are addressed. These ideas are original sin, fall of man and loss of domination over nature. In the second chapter, the role of religion in Bacon's 'instauration' program is presented. In addition, an evaluation was made on The New Organon, New Atlantis, Essays, Wisdom of the Ancients. Then, different opinions and evaluations about Bacon's conception of religion are examined. Bacon's relationship with Protestantism, Puritanism, and Prisca theology is also dealt with in this chapter. In conclusion, Bacon's view modern philosophy and science is evaluated.