Ortaöğretim öğrencilerine MEB tavsiyeli 100 temel eserden yazarı Türk olan romanların değerler eğitimi açısından incelenmesi
The investigation of 7 novels which belong to Turkish authors selected from 100 basic works with the advice of Ministery of Education for secondary school students in terms of values education
  1. Tez No: 575010
  2. Yazar: AHMET KARACAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP KAHRAMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaöğretim seviyesinde okuyan öğrencilere 2004 yılından beri MEB tavsiyesiyle okutulan 100 Temel Eser arasından seçilen Türk yazarlara ait 7 (yedi) romanda kazandırılması ön görülen milli, manevi, dini, sosyal-kültürel ve evrensel değerlerin araştırılmasıdır. Çalışmada denek ve katılımcı tepkiselliği sorununa neden olmayan, alan yazını analiz ederek araştırma sorularını detaylı açıklayabilme olanağı veren doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır.Çalışma kapsamında 100 Temel Eser arasındaki romanlardan ölçüt örnekleme yöntemiyle seçilen 7 adet roman incelenmiştir. İlgili değerlerin romanlarda hangi sıklıkla işlendiği ve alt kategoride hangi değerler gözetilerek verilmeye çalışıldığı yerli, Türk yazarlar ve onların romanları üzerinden incelenmiştir. Verilerin analizi basamağında romanların tüm içeriği analiz kapsamına alınmıştır ve romanların analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, incelenen romanlarda en çok bulunan değerler sevgi, yardımseverlik, estetik, merhamet-duyarlılık paylaşımcılık-dayanışma, saygı, dürüstlük-doğruluk, emek-çalışkanlık, fedakârlık değerleridir. En az bulunan değerler ise vefa, erdem, iffetli olma, dini bayramlar, bilgelik, güven, sağlıklı olma, iradeli olma, barış, bilimsellik değerleridir.İncelenen romanlarda doğruluk-dürüstlük, misafirperverlik, Tanrı inancı, merhamet-duyarlılık, paylaşımcılık-dayanışma, adil olma, emek-çalışkanlık, barış, sağlıklı olma ve estetik değerleri en çok“İbrahim Efendi Konağı”ında, vatanseverlik, bağımsızlık, kahramanlık, birlik- beraberlik, fedakârlık ile vatan ve millet menfaatlerini öncelikle gözetme değerleri en çok“Esir Şehrin İnsanları”ında, sevgi, hoşgörü, evlilik değerleri en çok“Tütün Zamanı (Zeliş-1) de, saygı, sorumluluk, uygar-onurlu olma değeri ”Eskici ve Oğulları“ında, yardımseverlik değeri en çok ”Esir Şehrin İnsanları“ ile ”İbrahim Efendi Konağı“ında, Aile birliğine önem verme ve ahlaklı olma değerleri en çok ”Gençlerle Baş başa" da yer verildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to be investigated the national, spiritual, religious, social-cultural and universal values that are expected to be gained in 7 (seven) novels of Turkish writers selected from 100 Basic Works, which have been made secondary education students read with the advice of Ministery of Education since 2004. In this study, document analysis method was used which does not cause the problem of subject and participant reactivity, and which gives the possibility to explain the research problems in detail. In the scope of this study, they were investigated 7 novels selected by criterion sampling method from 100 Basic Works. Through the Turkish authors and their novels, they were studied how often the related values are processed in the novels, and which values are tried to be given in the subcategory. In the analysis of the data, the whole content of the novels was included in the analysis and the content analysis method was used in the analysis of the novels. As a result of the research, the values found mostly in the novels examined are the values of love, benevolence, aesthetics, compassion-sensitivity, sharing-solidarity, respect, honesty-righteousness, labor-diligence and sacrifice. The values found least are fidelity, virtue, chasteness, religious holidays, wisdom, trust, being healthy, williness, peace and scientific values. In the novels studied, it was detected that some values like honesty, hospitality, faith in God, compassion-sensitivity, sharing-solidarity, fairness, labor-diligence, peace, healthy and aesthetic values were mostly included in“İbrahim Efendi Konağı”. Patriotism, independence, heroism, unity-solidarity, sacrifice and the values of interests of the motherland and nation firstly were mostly processed in“Esir Şehrin İnsanları”. Also, love, tolerance, marriage values are the most in“Tütün Zamanı (Zeliş-1)”, and respect, responsibility, civilized-dignity values are the most in“Eskici ve Oğulları”. The value of benevolence is the most in“Esir Şehrin İnsanları”and“İbrahim Efendi Konağı”. Finally the values of caring for the family and the values of morality were mostly included in“Gençlerle Baş Başa”.