Çok kişilik hiperbarik kabinlerde farklı malzeme kullanılmasının geometri ve maliyet analizi
Geometry and cost analysis of using different materials in multiple hyperbaric chambers
  1. Tez No: 575013
  2. Yazar: TOLGA KABAK
  3. Danışmanlar: PROF. MUHAMMET MURAT TAHİR ALTINBALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hiperbarik basınç odalarının sac kalınlıklarının hesaplanmasında AD 2000. EN 13445 ve ASME gibi uluslararası tasarım standartları kullanılırken, ANSY, Catia ve Solidworks gibi programlar da hiperbarik basınç odaları saclarının statik analiz sonuçlarını vermektedir. Analiz sonuçlarında çıkan sac kalınlıkları, çoğunlukla uluslararası tasarım standartındaki ampirik hesaplardan alınan sonuçlardan daha ince çıkmaktadır. Bu çalışmada uluslararası bir basınçlı kap standartı olan AD 2000 kullanılarak, ampirik hesaplar ile basınç odası bileşenlerinin sac kalınlıkları bulunmuş; Solidworks programının Simülasyon modülü ile çıkan bileşen kalınlıkları analiz edilmiştir. Daha sonra bileşen kalınlıkları kademeli olarak inceltilmiş ve Solidworks programının Simülasyon modülü ile kullanılabilecek güvenli en ince sac kalınlıkları bulunmuştur. Sonuçlar karşılaştırılmış ve kazançlar ortaya konulmuştur. Uluslararası standart olan AD2000 ile hesaplanan et kalınlıkları Solidworks programının Simülasyon modülü ile hesaplanan et kalınlıklarından kalın çıkmıştır. Sonuç olarak analiz programları kullanılarak hesaplanan silindirik basınç odası, AD 2000 standartı kullanılarak ampirik hesaplar ile bulunan klasik omega tasarımına göre daha az maliyetli, daha hafif ve daha kolay taşınabilirdir.
Özet (Çeviri)
While international design standards such as AD 2000. EN 13445 and ASME are used in the calculation of wall thickness of hyperbaric pressure chambers, programs such as ANSY, Catia and Solidworks provide static analysis results of hyperbaric chamber chambers. The wall thicknesses obtained in the analysis results are mostly thinner than those obtained from hand calculations in international design standards.. In this study, wall thickness of pressure chamber components was calculated by hand calculations using AD 2000. an international pressure vessel standard; The component thicknesses of the Solidworks program were analyzed with the simulation module. Subsequently, the component thicknesses were thinned gradually and the safest thin sheet thicknesses that could be used with the Simulation module of the Solidworks program were found. results are compared and gains are presented. The wall thicknesses calculated with the international standard AD2000 are thicker than the wall thicknesses calculated by the Simulation module of the Solidworks program. As a result, the cylindrical pressure chamber calculated using analysis programs is less costly, lighter and easier to transport than the conventional omega design found by hand calculations using the AD 2000 standard..