Otomatik araç boyut ölçüm sistemi
System of dimensioning of vehicles automatically
  1. Tez No: 575022
  2. Yazar: RECEP GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, insan ve eşya taşımak amacıyla ülkemiz karayollarında seyreden ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tescil edilmiş olan motorlu ve motorsuz araçlar ile yabancı plakalı araçların yüklenmesine ilişkin ölçü ve usuller ile tartı ve boyut ölçüm toleranslarını belirlemektir. Bu amaçla araçların boyutlarının kolay ve hızlı bir şekilde ölçüm yapılmasını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims the automatical dimensioning of all the motor and motorless vehicles that help for transporting people or stuff. Maximum carrying load, axle load, bumper and mudguard distances, the distance between the plane where the vehicle placed and the parallel tangent plane of vehicle's top edge, the transverse distance parallel to the logitudinal plane of vehicle except to outside mirrors can be measured unmanned, easy and faster via this method.