Katı yağlarda bazı eser elementlerin alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ve/veya grafit fırın atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayini
Determination of some trace elements in solid oil samples by using flame atomic absorption spectrometry or/and graphite furnace atomic absorption spectrometry
- Tez No: 575030
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BAKIRCIOĞLU KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, tereyağı ve margarin gibi katı yağlarda eser düzeyde bulunan bazı eser elementlerin Alevli Atomik Absorpsiyon Spektrometresi ve/veya Grafit Fırınlı Atomik Absorpsiyon Spektrometresi ile tayinleri öncesi emülsiyon kırınımı ile ekstraksiyon yöntemi kullanılarak ayrılması/zenginleştirilmelerini esas alan bir yöntem geliştirilecektir. Uygulanması düşünülen bu yöntemde non-iyonik surfactant tipi ve konsantrasyonu, asit tipi ve konsantrasyonu, örnek miktarı ve emülsiyon kırınım sıcaklığı ve zamanı gibi analitik parametreler optimize edilecektir. Son olarak bu yöntem çeşitli katı yağ örneklerine uygulanarak eser element tayini yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
: This procedure describes the development of a new method for the determination of some trace element contents in solid oil samples (animal, butter, margarine e.c.t.) samples by using Flame Absorption Spectrometry (FAAS) or/and Graphite Furnace Atomic Absorption Spectrometry (GFAAS). The procedure is based on formation of water-in-oil emulsions by vigorous mixing of the oil samples with different types of surfactant solutions containing different type of acids and then breaking of the emulsion by heating. After the emulsion breaking, three well-separated phases were obtained: (i) the upper phase, which is an organic phase containing only the diesel oil, (ii) an acidic aqueous phase containing the extracted metals and (iii) the lower phase, which is a surfactant-rich phase. The metals were concentrated in the aqueous phase determined by FAAS or GFAAS. Several parameters that could influence the extraction efficiency and the time required to break the emulsions were evaluated such as the concentration and nature of the surfactant, the type and concentration of the acid, and the temperature. Afterwards, the emulsions were broken by heating and then, the aqueous phase was collected and the metals were determined by using FAAS or/and GFAAS. In addition, a recovery test was performed by spiking the samples with known amounts of the metals in the form of organometallic standards and thus applying the above procedure.