Bazı eser elementlerin çeşitli ekstraksiyon teknikleri ile zenginleştirilmesi/ayrılması ve AAS ile tayini
Preconcentration/separation of some trace elements by using different extraction techniques and determination by AAS
  1. Tez No: 575033
  2. Yazar: NÜKTE TOPRAKSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BAKIRCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, emülsiyon kırınımı ile ekstraksiyonu ve üçlü sıvı faz ekstraksiyonu (PEG-PAA-Organik, DES-Tuz-Organik) metotları geliştirilmiştir. Emülsiyon kırınımı ile ekstraksiyon metodunda, alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile Ca, Cu, Fe, Mg, Mn, Ni ve Zn elementleri tayin edilmiştir. Elde edilen element konsantrasyonları sırasıyla, 97.8-373, 2.32-13.8, 11.5-88.1, 11.2-16.3, 2.75-22.6, 0.95-3.66, 4.23-21.7 mg/kg olarak bulunmuştur. PEG-PAA-Organik üçlü sıvı faz ekstraksiyonu metodunda Cr(III) ve Cr(VI)'nın eş zamanlı ayrılması ve tayini gerçekleştirilmiştir. Metot optimizasyonundan sonra Cr(III) ve Cr(VI) için LOD değerleri 0.9 ve 3 µg/L, LOQ değerleri, 1.2 ve 4 µg/L olarak hesaplanmıştır. DES-Tuz-Organik üçlü sıvı faz ekstraksiyonunda, Cu(II), Mg(II) ve Zn(II) elementleri tek basamakta tayin edilmiştir. Bu elementler için elde edilen LOD değerleri sırasıyla Cu;1.6, Mg; 1.5, Zn;6.1 µg/L, LOQ değerleri ise Cu;5.3, Mg; 5.1, Zn; 20.4 µg/L olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, extraction induced by emulsion breaking and three liquid phase extraction (PEG-PAA-Organic, DES-Salt-Organic) methods developed. In the extraction induced by emulsion breaking method, Ca, Cu, Fe, Mg, Mn, Ni and Zn elements were determined by flame atomic absorption spectrometry. The element concentrations obtained were 97.8-373, 2.32-13.8, 11.5-88.1, 11.2-16.3, 2.75-22.6, 0.95-3.66, 4.23-21.7 mg/kg respectively. Simultaneous separation and determination of Cr(III) and Cr(VI) were performed in the PEG-PAA-Organic three liquid phase extraction method. After method optimization, LOD values for Cr (III) and Cr (VI) were calculated as 0.9 and 3 µg/L and LOQ values were 1.2 and 4 µg/L. In DES-Salt-Organic three liquid phase extraction, Cu(II), Mg(II) and Zn(II) were determined in one step. The LOD values obtained for the three elements were Cu, 1.6, Mg; 1.5, Zn, 6.1 µg/L and LOQ values Cu, 5.3, Mg; 5.1, Zn; 20.4 µg/L.