Sayısal damgalama kullanımı ve telif haklarını korumada güvenilirliği
The use of watermarking and it's reliability in copyright protection
- Tez No: 575035
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDAÇ MESUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Analog teknolojilerden sayısal teknolojilere geçiş sayısal ortamda saklanan dosyaların içeriklerinin korunmasını ve aynı zamanda içeriğin değiştirilmemesi için önlemler alınması konusunu beraberinde getirmiştir. Her türlü sayısal içerik sahipleri, telif haklı multimedya içeriğinin korunması için yeni teknolojiler istemektedir. Multimedya koruması son yıllarda gündeme gelmiş ve bu konuyla ilgilenmek için araştırmacılar, sürekli olarak yeni, verimli ve etkin teknolojiler araştırmakta ve keşfetmektedirler. Sayısal ortamın getirdiği avantajla gelen çoğaltma ve kopyalama gibi işlemlerle bu sorun daha da önem kazanmıştır. Görüntüler üzerinde yapılan işlemlerde çoğaltma, kopyalama ve diğer tüm değişiklikler kolay bir hal almıştır. Görüntüye hak sahibinin imzası, eserin sahibinin logosu veya yapıldığı tarih gibi bir bilginin damgalanması sayısal görüntülerdeki telif haklarını korumak için yapılan uygulamalardandır. Damgalama, görüntü üzerine insan gözünün görebileceği veya göremeyeceği şekilde bir yöntem seçilerek uygulanır. Bu çalışmanın amacı, sayısal ortamındaki görüntülere gizli bir bilgi damgalanması (filigran) ile telif haklarını korumada güvenirliğini ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla damga eklemek için kullanılan yöntemler açıklanacak ve yöntemlerin içeriği korumada ne kadar başarılı oldukları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The transition from analogue technologies to digital technologies has brought about the protection of the contents of files stored in digital media and at the same time taking measures to prevent the content from being changed. All kinds of digital content owners are seeking new technologies to protect copyrighted multimedia content. Multimedia protection has come up in recent years and researchers are constantly exploring and exploring new, efficient and efficient technologies to address this issue. In particular, the replication and replication operations provided by the digital environment have further increased the importance of this problem. Making changes, copying and duplication of images has become extremely easy. One of the works for the protection of copyright in digital images is the stigmatization of images such as the signature of the work owner, the date of the work or the logo of the company. This information can be imprinted visually on the carrier image or by a technique that the human eye cannot detect. The aim of this study is to reveal the reliability of copyright protection by watermarking confidential information on images in digital media. For this purpose, the methods used to add stamps will be explained and how successful the methods are in preserving the content.