Endüstriyel kaynaklı uçucu ve yarı uçucu organik bileşiklerin atmosferik ve biyokütle örnekleme ile LC-MS analizleri
LC-MS analysis of industrial originated volatile organic compounds by atmospheric and biomass sampling
  1. Tez No: 575036
  2. Yazar: TAYFUN MİMİROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışmamız Trakya bölgesinde endüstriyel faaliyetlerden kayanaklanan uçucu ve yarı uçucu atmosferik kirleticilerin tayinine yönelik yapılan ilk çalışma özelliğini taşımaktadır. Endüstriyel faaliyetlerin yoğun olduğu Çerkezköy ve Çorlu ilçeleri ve etrafındaki sanayi bölgelerinde gerçekleştirilen bu çalışmanın amacı, atmosfere salınan VOC ve SVOC'lerin varlıkları ile miktarlarını tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda Ocak-Haziran 2019 tarihleri arasında, aylık periyotlarla, belirlenen 5 farklı istasyonda, seçilen 11 adet ftalat bileşiği ve Bisfenol A'yı içeren toplam 12 bileşik için atmosferik hava ve liken bazlı biyokütle örneklemesi gerçekleştirildi. Yapılan atmosferik hava analizlerinde 5. İstasyon hariç en yüksek ortalama konsantrasyon değerleri ftalat bileşiklerinden Bis(2-etilhekzil) ftalat için 170,7232 μg/m3 – 20,3003 μg/m3 aralığında tespit edilirken Bisfenol A bileşiği için 18,6798 μg/m3 – 0,1335 μg/m3 değerleri tespit edilmiştir. Liken bazlı biyokütle örneklemede atmosferik hava analiz sonuçlarıyla korelasyon gösteren sonuçlar elde edilmiştir. Biyokütle örnekleme analizlerinde Bis(2-etilhekzil) için 354,6656 μg/kg – 207,2777 μg/kg değerleri elde edilmiştir. Biyokütle örneklemede Bisfenol A bileşiği için yapılan analiz sonuçlarına göre 69,0997 μg/kg – 4,1440 μg/kg değerleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is the first study conducted for determination of volatile and semi-volatile atmospheric pollutants in the Trakya region. The purpose of this study is to determine the presence and amount of VOCs and released into the atmosphere. For this purpose, atmospheric air and lichen based biomass sampling was carried out for a total 12 compounds containing 11 phtalates and Bisphenol A at selected 5 different sampling stations on a monthly basis between January and June 2019 dates. According to results in the atmospheric analyzes, the highest average concentration were determined for Bis(2-ethylhexyl) phthalate at 170,7232 μg/m3 – 20,3003 μg/m3 levels except 5th sampling station while 18,6798 μg/m3 – 0,1335 μg/m3 concentration were obtained for Bisphenol A analyte. Biosampling analysis results were highly correlated with atmospheric air sampling results. Bis(2-ethylhexyl) phthalate was determined within concentration range of 354,6656 μg/kg – 207,2777 μg/kg. According to the analysis conducted for Bisphenol A compound, average values of 69,0997 μg/kg – 4,1440 μg/kg were obtained respectively