Çok yataklı amonyak reaktörünün modellenmesi
- Tez No: 57504
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ıx ÖZET Bu çalışmada, çok. yataklı amonyak sentez reaktöründeki çeşitli reaksiyon parametrelerin değişimi (dönüşüm, sıcaklık ve basınç) etkileri incelenmiştir. Model denklemleri Runge-Kutta-Gill yöntemi ile sayısal olarak çözümünden elde edilen sonuçlar, İGSAŞ (İstanbul Gübre Sanayi A.Ş.)'daki verilerle karşılaştırıldı. Sonuç olarak simulasyondan elde edilen değerlerin İGSAŞ'dan alınan değerlerle uyum içerisinde olduğu gözlenmiştir. Bütün bu işlemler, farklı f (katalizör aktivite katsayısı) değerleri için yapıldı ve sonuçta, beklenildiği üzere, aktivite katsayısının azalması ile verimliliğin azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
X SUMMARY In this study mathematical modelling, simulation and process parameters (conversion, temperature and pressure) for a multi-bed reactor for Ammonia synthesis were investigated. The design model equations were solved numerically by Runge-Kutta- Gill method and the results were compared with the actual data received from İGSAŞ (Istanbul Gübre Sanayi A.Ş.).