Çok yataklı amonyak sentez reaktörünün iki boyutlu (Eksenel radyal) modellenmesi
Two dimensional (Anial-radial) modeling of ammonia synthesis reactor
  1. Tez No: 67867
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET Çok yönlü kullanım sahası olan amonyak, dünya çapında özellikle tarım alanında en önemli kimyasal maddelerden birisidir. Dolayısıyla, amonyak üretim proseslerinde sentez reaktörünün verimliliğinin arttırılması, hem bağlı bulunduğu diğer proseslerin dengesi hem de ekonomisi bakımından son derece önemlidir. Bu çalışma amonyak sentez reaktörü proses parametre değerleri değişimlerinin sentez reaktörü verimliliğine etkileri üzerinde olmuştur. Sentez reaktörü adyabatik olup çok yüksek proses parametre değerlerine sahiptir (basınç: 220-300 atm, sıcaklık: 420- 550 °C, gaz sirkülasyon hızı: 460.000 NnrVsaat). Bu çalışmada, İGSAŞ (İstanbul Gübre San. A.Ş.)' a ait çok yataklı (eksenel, eksenel, radyal) katalitik amonyak sentez reaktörü model olarak alınmıştır. Sistem için kurulan model denklemlerinde, prosesi en çok etkileyen ve reaksiyon verimliliğinde direkt etkili olan proses değişkenleri (T, X, P, f.. vb.) kullanılmıştır. Çıkarılan iki boyutlu (eksenel-radyal) model denklemleri halen çalışmakta olan İGSAŞ (İstanbul Gübre San. A. Ş.) reaktörünün özelliklerine göre karakterize edilmiştir. Model denklemlerinin çözüm hesaplamaları İGSAŞ (İstanbul Gübre San.A.Ş.) sentez reaktörüne ait üç farklı giriş proses parametre değerleri üzerinden yapılmış ve sonuçlar gerçek değerlerle karşılaştırılmıştır. İki boyutlu (eksenel- radyal) model denklemlerinin çözümünde Sonlu Farklar Yöntemi kullanılmıştır. Sonlu Farklar Yöntemi ile yapılan analitik çözümlerde, tablo ve şekillerin oluşturulmasında MATHCAD Paket Programı kullanılmıştır. Ayrıca C++ Program Dili kullanılarak yapılan Sürekli Sistem Model Programı (CSMP) ile de model denkemlerinin çözümü kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Model denklemlerinin çözümüyle sentez reaktörünün herhangi bir noktasında sıcaklık, %dönüşüm ve basınç değerleri de belirlenebilmektedir. xxnı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ammonia is öne of the most important chemical compounds in the world, with divers fields of usage, especially in agriculture. The improvement of the efficiency of the ammonia production processes is extremely important for economical reasons as well as stability of related processes. This study is based, on the effect of the changes of process parameters, in ammonia synthesis reactors, on their eflBciency. The synthesis reactor is assumed to be adiabatic, and has very high process parameters (pressure: 220-300 atm, temperature: 420 - 550 degrees, gas circulation speed: 460 000 NmVhour). As a model a multibed (axial, axial, radial) catalytic, ammonia reactor of ÎGSAŞ (İstanbul Gübre San. A.Ş.) is studied. in the equations representing the chemical processes, the parameters (T, X, P, f..) that affect significantly, the chemical process and the eflBciency of the reaction, are used. The two dimensional (axial- radial) modeling equations are further characterized, following the parameters of the operational reactor of İGSAŞ (İstanbul Gübre San. A.Ş.). The solutions of the modeling equations are obtained for, the three different input parameters of the İGSAŞs reactor (İstanbul Gübre San. A.Ş.). The results are compared with the full scale experimental values. The two dimensional (axiaL, radial) modeling equations are solved by a ünite diflference method. MATHCAD numerical software package is used for the analytical solution and presentations. in addition a Continuous System Modeling Program (CSMP) written in C++ permitted, the relatively easy solution of the modeling equations. The solution of modeling equations gives the values of temperature, percent conversion, pressure at any point in the synthesis reactor.