Klik Yöntemiyle Kolafan Eldesi
Synthesis of cholaphane by using click chemistry
  1. Tez No: 575048
  2. Yazar: ECE ÇAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN RIZA FERHAT KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Lineer ve halkalı safra asidi türevleri, safra asitlerinin rijit iskelet yapısı, amfifilik özellikleri ve geniş bir kullanım alanlarından dolayı araştırmacılar için ilgi çekici bir konu olmuştur. Biz de bu tez çalışmasında, iki steroid birimini, 2,6- Bis(azidometil) piridin bağlayıcı grubu kullanılarak klik yöntemiyle halkalaştırdık. Kolafan olarak adlandırılan bu halkalı yapının sentezi, başlangıç maddesi olarak litokolik asit ve kenodeoksikolik asit kullanılarak gerçekleştirildi. Kolik asit ile yapılan denemeden istenilen sonuç elde edilemedi. Kolafan sentezi için lithokolikasit ve kenodeoksikolik asit önce lityum aluminyumhidrür ile indirgendi, sonra 4-pentinoik asit kullanılarak DCC/DMAP yöntemiyle terminal alkin türevi esterlerine dönüştürüldü. Son olarak bu bileşikler, 2,6-Bis(azidometil) piridin ile klik yöntemi kullanılarak halkalaştırıldı. Halkalaşma sonucunda steroid birimi ve triazol içeren iki yeni kolafan bileşiği sentezlenmiş oldu. Elde edilen bileşiklerin yapıları 1H NMR, 13C NMR, HRMS, ESI ve IR spektroskopi gibi yöntemler kullanılarak doğrulandı.
Özet (Çeviri)
Linear and cyclic bile acid derivatives have been of interest to researchers because of their rigid skeletal structure, amphiphilic properties, and a wide range of uses. In this thesis, we performed the cyclization of two steroid units by using the 2,6- Bis (azidomethyl) pyridine linker group. The synthesis of this cyclic structure called cholaphane was carried out using lithocholic acid and chenodeoxycholic acid as starting material. The desired result was not obtained from the experiment with colic acid. For cholaphane synthesis, lithocholic acid and chenodeoxycholic acid were first reduced with lithium aluminum hydride, then converted to terminal alkyne derivative esters by DCC / DMAP using 4-pentinoic acid. Finally, these compounds were cyclized with 2,6- Bis (azidomethyl) pyridine using the click method. Cyclization resulted in the synthesis of two new cholaphane compounds containing steroid units and triazole. The structures of the compounds obtained were verified using methods such as 1H NMR, 13C NMR, HRMS ESI and IR spectroscopy.