Glyphosate bileşiğinin sulu çözeltilerden moleküler baskılanmış katı faz ekstraksiyonu ve GC-MS analizi validasyonu
Molecularly imprinted solid phase extraction of glyphosate compound from aqueous solutions and validation of GC-MS analysis
- Tez No: 575051
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sulu çözeltilerde bulunan pestisit sınıfı bileşik olan Glifosat'ın katı faz ekstraksiyonu için moleküler baskılanmış polimer sentezi gerçekleştirildi ve uygulandı. Bulk yöntemi ile sentezlenen polimer MIP-3-B'nin kimyasal karakterizasyonu ve analit bileşiğin adsorpsiyonu karakterizasyonları değerlendirildi. Çizilen Scatchard grafiklerine göre MIP – 3 – B için: Qmaks=39,19 mg.g-1 ve Kd = 30,57 mg.ml-1 değerleri hesaplandı. Kontrol polimeri NIP – 3 – B için: Qmaks=16,36 mg.g-1 ve Kd = 400 mg.ml-1 değerleri hesaplandı. Glifosat bileşiği baskılama faktörü 2,39 olarak belirlendi. Glifosat bileşiğinin 1-200 mg/L konsantrasyon aralığında gerçekleştirilen MISPE ekstraksiyonu için elde edilen ortalama geri kazanım değerleri %83,8 - %94,2 ve standart sapmaları %0,42 - %1,42 aralığında tespit edildi. Glifosat bileşiği için MISPE eşlenik GC-MS analizi metodu validasyonu gerçekleştirildi. Orta seviyeli belirlenme ve tayin sınırları 27,05 mg/L (LOD) ve 81,99 mg/L (LOQ) olarak iyi bir tekrar üretilebilirlik ile elde edildi. Bu sonuçlar sentezlenen MIP polimerinin glifosat bileşiğini sulu çözeltilerden başarılı bir şekilde MISPE ekstraksiyonuna olanak sağladığının ve güvenilir bir şekilde GC-MS analizi ile gerçekleştirilebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Synthesis and application of molecularly imprinted polymer as solid phase extraction adsorbent for isolation of pesticide class compound Glyphosate found in aqueous solutions was performed. Chemical characterization of bulk method synthisized polymer MIP-3-B was performed, adsorption characterization of analyte compound were evaluated. According to Scatchard graphics Qmax = 39,19 mg.g-1 and Kd = 30,57mg.ml-1 were calculated for MIP-3-B while for control polymer NIP-3-B: Qmax = 16,36 mg.g-1 and Kd = 400 mg.ml-1 were calculated. Imprinting factor defined as 2,39 for glyphosate. Average recovery values of the glyphosate compound in MISPE extraction performed in the concentration range of 1-200 mg/L were 83,8% - 94,2% and standard deviations were determined within 0,42% - % 1,42. MISPE coupled GC-MS analysis method is validated for glyphosate compound found in aqueous solution and showed good reproducibility with mid-level detection and quantification limit where 27,05 mg/L (LOD) and 81,99 mg/L (LOQ), obtained respectively. These result showed that the synthesized MIP polymer ensure the successful MISPE extraction of glyphosate compound from aqueous solution and could be determined reliabile by GC-MS analysis.