Konfor koşullarının alışveriş merkezi çalışanları üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi; Edirne Erasta örneği
Evaluation of the effects of comfort conditions on shopping center employees, the example of Erasta, Edirne
- Tez No: 575058
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ UMAROĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kapalı alışveriş merkezleri olumsuz iklim koşullarından etkilenmeden alışveriş, eğlenme, sosyalleşme gibi fonksiyonlara tek bir mekânda erişebilme imkânı sunması nedeniyle, günümüz kentlisinin yaşamının bir parçası haline gelmiştir. Ancak konforlu alışveriş mekânları yaratmak için kullanılan yapı malzemeleri ve sistemler kullanıcılarda sağlık problemlerinin görülmesine neden olmaktadır. Bu çalışma ile konfor kavramı, yapılarda konforun önemi, kullanıcı konforunu etkileyen parametreler, bu parametrelerin insan sağlığı üzerindeki etkileri vurgulanarak, seçilen örnek bir alışveriş merkezinin konfor değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde insanoğlunun konforlu mekânlar yaratma süreci, 2. Bölümde yapılarda iç ortam konfor koşulları, ısıl konfor, iç hava kalitesi, görsel ve işitsel konfor, 3. Bölümde alışveriş merkezleri tanımı ve 4. Bölümde alışveriş merkezlerinde kullanıcı konfor parametreleri Edirne, Erasta Alışveriş Merkezi örneği üzerinden değerlendirilmiştir. Son bölümde ise konfor parametreleri ile ilgili değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Enclosed shopping malls are frequently visited today because many functions such as shopping, entertainment and socialization offer access to a single place without effecting unfavorable climate conditions. However, building materials and other systems in shopping centers, cause health problems in users. This study examines the comfort parameters and evaluates the comfort of a selected shopping center. At the entrance of the work, the process of creating comfortable spaces is explained. In section two, thermal comfort, indoor air quality, visual comfort, acustic comfort are explained. In Chapter three, the definition and classification of shopping centers has been examined. In Section 4, comfort parameters in shopping centers were evaluated on the basis of Erasta Shopping Center in Edirne. In the last section, evaluations of comfort parameters were made.