Yarı açık mekânlarda dış ısıl konfor şartlarının değerlendirilmesi: Balıkesir Esas10burda AVM örneği
Evaluation of outdoor thermal comfort conditions in semi-open spaces: The example of Balıkesir Esas10burda Shopping Mall
  1. Tez No: 945050
  2. Yazar: ESİLA AYBÜKE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kentleşme ve iklim değişikliği, açık ve yarı açık kamusal mekânların ısıl konforunu olumsuz yönde etkilemektedir. Bu bağlamda, bu çalışma, alışveriş merkezi (AVM) gibi kamusal alanlarda açık ve yarı açık mekânların ısıl konforunun değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Bu çalışmada, Balıkesir ili Altıeylül ilçesinde yer alan Esas10 AVM'de gerçekleştirilen saha ölçümleri ve anketler aracılığıyla, kullanıcıların bu mekânlardaki gerçek ısıl konfor algıları analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında, 2023 yılı Ekim, Kasım ve Aralık aylarında Esas10 AVM'de saha ölçümleri ve anket çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Testo 480 cihazı kullanılarak iklimsel parametreler ölçülmüş ve RayMan Pro yazılımı ile Fizyolojik Eşdeğer Sıcaklık (PET) indeksi hesaplanarak dış mekân ısıl konforu analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, yarı açık alanlardaki ısıl konfor koşullarının zamansal olarak değişkenlik gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, kullanıcıların ısıl konfor algılarının mikro iklimsel faktörlerden etkilendiği tespit edilmiştir. Bu çalışma, açık ve yarı açık kamusal mekânların tasarımında iklimsel parametrelerin ve kullanıcı özelliklerinin dikkate alınmasının önemini vurgulamaktadır. Kent merkezlerindeki sıcaklık artışının bu mekânlardaki ısıl konforu düşürdüğü ve sağlık sorunlarını artırdığı göz önüne alındığında, tasarım süreçlerinde iklim duyarlı yaklaşımların benimsenmesi gerekmektedir. İnsanların kapalı alanlarda vakit geçirmelerine rağmen açık alanlarda bulunmanın fiziksel ve psikolojik faydaları göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle, kamusal alanların tasarımında kullanıcı konforunu ve iklim koşullarını optimize eden stratejiler geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Urbanization and climate change negatively impact the thermal comfort of open and semi-open public spaces. In this context, this study aims to evaluate the thermal comfort conditions of open and semi-open spaces in public areas such as shopping malls (AVMs). Through field measurements and surveys conducted at Esas10 Shopping Mall, located in the Altıeylül district of Balıkesir, this research analyzes users' actual perceptions of thermal comfort in these spaces. As part of the study, field measurements and survey studies were carried out at Esas10 Shopping Mall during October, November, and December of 2023. Climatic parameters were measured using a Testo 480 device, and the Physiological Equivalent Temperature (PET) index was calculated using the RayMan Pro software to analyze outdoor thermal comfort conditions. The research findings reveal that thermal comfort conditions in semi-open spaces vary over time. Additionally, it has been determined that users' thermal comfort perceptions are influenced by microclimatic factors. This study underscores the importance of considering climatic parameters and user characteristics in the design of open and semi-open public spaces. Given that rising urban temperatures reduce thermal comfort in these spaces and contribute to health problems, it is crucial to adopt climate-sensitive approaches in the design process. While people spend significant time indoors, the physical and psychological benefits of being in outdoor spaces should not be overlooked. Therefore, urban design strategies should prioritize user comfort and optimize climatic conditions.