Investigation of classroom management skills by using eye-tracking technology
Göz izleme teknolojisi kullanarak sınıf yönetimi becerilerinin araştırılması
- Tez No: 575068
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, bir yüksek öğretim kurumunda, fakülte üyelerinin sınıf yönetimi ile alakalı görsel dikkatini geliştirmek için giyilebilir göz takip cihazının nasıl kullanılacağını araştırmaktadır. Çalışmaya iki fakülte üyesi katılmış olup, katılımcıların her ikisi de 10 yıldan fazla bir sürelik deneyime sahiptir. Katılımcıların sınıf yönetimi ile alakalı görsel dikkatini değerlendirmek ve geliştirmek için giyilebilir bir göz takip cihazı kullanılmıştır. Ayrıca, göz izleme verileri, video kamera verileri ile desteklenmiştir. Aynı zamanda video kamera, katılımcıların vücut hareketlerini kaydetmek için kullanılmıştır. Veriler her katılımcıdan üç hafta boyunca toplanmıştır. Haftalar boyunca, katılımcıların, ders verme esnasında yaptıkları hataları ve doğruları keşfetmeleri için geriye dönük sesli düşünme oturumları uygulanmıştır. Bu oturumlarda göz hareketleri ve video kayıtları bir yazılımda senkronize olarak gösterilmiştir. Geriye dönük sesli düşünme oturumlarında, fakülte üyelerinin yorumlamaları için göz hareketlerinin analiz sonuçları da sunulmuştur. Üçüncü haftanın sonunda, her katılımcıyla kısa bir mülakat oturumu yapılmıştır. Bulgular, giyilebilir göz takip cihazının sınıf yönetimi ile alakalı görsel dikkati değerlendirmede yararlı bir araç olduğunu göstermiştir. Giyilebilir göz takip cihazı, sınıf yönetimi ile ilgili görsel algı hakkında bilgilendirici geri bildirim verdiği için, katılımcıların görsel dikkatinin iyileşmesinde rol oynanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates how a wearable eye tracker can be employed to assess and improve the visual attention of the faculty members in a higher education institution. Two experienced faculty members took part in the study. Both of them have been lecturing for more than ten years at the university, so they are experienced teachers. A wearable eye tracker was employed to assess and improve the participants' visual attention in relation to classroom management skills. Besides, eye-tracking data were supported by video camera recordings. Video camera was also employed to record the gestures of the participants in classroom environment. The data were gathered from each participant for three weeks. Among the weeks, Retrospective Think Aloud (RTA) sessions were implemented for the participants to explore their wrongs and rights about classroom management. In the RTA sessions, eye movements and video records were presented in synchronized way via a software. In the RTA sessions, the analysis results of eye movements were also presented for the participants to be interpreted. At the end of the third week, a short interview session was conducted with each participant. The findings showed that wearable eye tracker is a useful tool to assess the faculty members' visual attention in real-world classroom environments. As the wearable eye tracker gave informative feedback about visual perception of the faculty members, it contributed to the improvement of their visual attention about classroom management.