Roman öğrencilerin eğitimindeki güçlükler ve destekleyici faktörler: Ekosistem teorisiyle bir değerlendirme
Difficulties and supporting factors in the education of Roma students: An evaluation with ecosystems theory
- Tez No: 950270
- Danışmanlar: PROF. DR. TARIK TUNCAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 394
Özet
Roman öğrenciler için eğitim, yalnızca bilgiye erişim değil; aynı zamanda topluma dahil olmanın, kimlik kazanmanın ve sosyal içermenin bir aracıdır. Roman öğrencilerin eğitimle kurdukları çok boyutlu ilişkinin nasıl şekillendiğini anlamak, özellikle dezavantajlı koşullarda yaşayan çocuklar açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Bu doğrultuda yapılan bu etnografik araştırmada, Kırklareli İli Yayla Mahallesi'nde ikamet edip ilkokul ve ortaokula devam eden Roman öğrencilerin eğitim yaşantılarını destekleyen etmenleri ve güçlükleri ekosistem teorisi temelinde incelemek amaçlanmıştır. Nitel araştırma yönteminden etnografi desenine göre tasarlanan araştırmada; 15 öğrenci, 15 veli, 22 öğretmen, 8 okul idarecisi, 11 meslek elemanı ve 7 dernek temsilcisi olmak üzere toplamda 78 özne ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Yapılan derinlemesine görüşmeler, alan notları, alanda çekilen fotoğraf ve videolar MAXQDA Nitel Veri Analiz Programı aracılığıyla tematik analiz yapılarak analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda beş ana temaya ulaşılmıştır. Araştırmanın bulguları; Roman ve Roman olmayan öznelerin Romanların eğitimine dair bakış açılarında farklılık olduğunu, mikro, mezo, ekzo ve makrosistem boyutunda eğitim sürecini destekleyen ve güçleştiren etmenlerin etkileşim içinde olduğunu ortaya koymuştur. Öznelerin çözüm önerilerinin çoğunlukla, mezo ve makro düzeyde yoğunlaştığı görülmüştür. Araştırmanın sonucunda; Roman öğrencilerin eğitim yaşantısının, yalnızca okul içi süreçlerle değil; mikrodan makroya uzanan çok katmanlı toplumsal, kültürel ve yapısal etkenlerin kesişiminde şekillendiği ortaya çıkmıştır. Araştırmanın bulguları, eğitim sürecinde güçlüklerin baskın olduğunu ve Roman öğrencilerin bir arada eğitim gördüğü okul yapılarının eğitim yaşantısının güçleştiricisi olduğu sonucunu ortaya koymuştur. Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanabilmesi için bireysel değil, sistem düzeyinde, kültürel olarak duyarlı ve yapısal dönüşümleri önceleyen çok aktörlü müdahalelere ihtiyaç duyulduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmanın sonuçları, Roman öğrencilerin eğitim yaşantılarında karşılaştığı çok boyutlu güçlüklerin görünür kılınması sağlamış olup bu alanda geliştirilecek kapsayıcı politika ve uygulamalar için bir zemin oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
For Roma students, education is not only a means of accessing knowledge, but also a tool for social inclusion, identity formation, and integration into society. Understanding the multidimensional relationship that Roma students establish with education is particularly important for children living in disadvantaged conditions. In this context, the aim of this ethnographic study is to examine the supporting factors and difficulties shaping the educational experiences of Roma students attending primary and secondary schools in Yayla Neighbourhood of Kırklareli Province, based on ecosystems theory. Designed according to the ethnographic design of qualitative research methodology, this study conducted in-depth interviews with a total of 78 participants, including 15 students, 15 parents, 22 teachers, 8 school administrators, 11 social work professionals, and 7 representatives from civil society organizations. The in-depth interviews, along with field notes, photographs, and videos taken during the fieldwork, were analyzed through thematic analysis using the MAXQDA Qualitative Data Analysis Software. As a result of the analysis, five main themes were identified. The findings of the study revealed that there are differences in perspectives between Roma and non-Roma participants regarding on Roma education, and that the supporting and hindering factors affecting the educational process are interrelated across the micro, meso, exo, and macrosystem levels. It was observed that the majority of participants' proposed solutions to educational problems predominantly focus on the meso and macro levels. The findings of the study reveal that the educational life of Roma students are shaped not only by in-school processes, but also by the intersection of multilayered social, cultural, and structural factors ranging from the micro to the macro level. The findings of the study reveal that difficulties are predominant in the educational process and that the school structures in which Roma students are educated together are a hindering factor in the educational life. The study concludes that ensuring equal opportunities in education requires not individual-level solutions, but system-level, culturally responsive, and structurally transformative interventions involving multiple stakeholders. The results of the study have made visible the multidimensional difficulties faced by Roma students in their educational lives and the study provided a basis for inclusive policies and practices to be developed in this field.