Yüksek mertebeden fark denklem sistemlerinin çözümlerinin hareketi
Behaviour of solutions of high order di̇fference equations systems
- Tez No: 575099
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, yüksek mertebeden fark denklem sistemlerinin çözümlerinin hareketinin Schur kararlı ve salınımlı olup olmadığı durumlar incelenmiştir. Bu kapsamda, fark denklemlerin Schur kararlı ve salınımlı olduğu durumların bozunumu, fark sistemlerin öz değerler yardımıyla Schur kararlılığı ile w(A) parametresi ile Schur kararlılığı arasındaki kalite farkı, fark sistemlerin hem Schur kararlı hem salınımlı olması için yeni bir kriter arayışı, fark sistemlerin optimum salınımlılığı ile pratik salınımlılık ve salınımlılığın sürekliliği, yüksek mertebeden fark sistemlerin hem Schur kararlı hem salınımlı olup olamayacağı ile ilgili sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca, elde edilen sonuçlar nümerik örneklerle desteklenmiş ve literatürdeki sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, whether the behavior of solutions of high order difference equations systems is Schur stable and oscillating is investigated. In this context, obtained the perturbation of the situations Schur stable and oscillating of difference equations, the difference in quality between Schur stability with the eigenvalues of and Schur stability with parameter w(A), the search for a new criterion for the difference systems to be both Schur stable and oscillating, optimum oscillation of difference systems, practical oscillation continuity of the oscillations, results of whether high order difference systems can be both Schur stable and oscillating. In addition, the results were supported with numerical examples and compared with the results in the literature.