Dirençli temporal lob epilepsisi nedeniyle anterior temporal lobektomi (ATL) yapılan olgularda FDG-PET'de cerrahi öncesi temporal ve ekstra-temporal kortikal glukoz metabolizma oranlarının cerrahi sonrası prognoza etkisi
The effect of pre-surgery FDG- pet temporal and extra-temporal cortical glucose metabolism ratios to prognosis in cases who underwent anterior temporal lobectomy due to resistant temporal lobe epilepsy
- Tez No: 575100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM ÇAPRAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İlaca dirençli mezial temporal lob epilepsisi olgularında cerrahi sonrası başarı oranı yıllar içinde değişmekle beraber %60-85 arasında değişmektedir. Hastaların yaklaşık üçte biri nöbet geçirmeye devam etmektedir. MTLE'li hastalarda cerrahi sonuçlarını güvenilir bir şekilde öngörebilmek önemlidir ve uygun adayların seçimi zorlu bir süreçtir. Biz çalışmamızda retrospektif olarak ilaç tedavisine dirençli temporal lob epilepsisi nedeniyle opere edilen 62 vakayı değerlendirdik. Cerrahi sonrası nöbetsizlik açısından Engel sınıflaması kullanıldı. 6. ayda olguların %91,9'i, 1. yılda %80,6'sı, 2. yılda %81'i Engel Sınıf 1 olarak izlendi. Çalışmadaki ana amacımız cerrahi öncesi SPM-PET glukoz metabolizma oranları ile cerrahi sonuçları karşılaştırmaktı. Elde edilen sonuçlara göre özellikle sol ATL olan hastalarda olmak üzere sol frontal (orbitofrontal bölge), presantral girus, angular girus, singulat ve parasingulat gyri, bilateral suplementer motor alanlar ve supramarginal girus bölgelerinde cerrahi sonuçlarla korele glukoz metabolizma oranları elde edildi. Cerrahi sonuçlara etki etmesi beklenen diğer etkenler içinden sol temporal bölgeye ait nöbet kliniği göstermenin sonuçları olumsuz yönde etkilediği izlendi. Risk faktörleri, MR sonuçları, operasyon lateralizasyonu, EEG verileri, nöbet sıklığı, sekonder jeneralizasyon, dominant hemisferden opere olmak cerrahi sonuçlarla ilişkili bulunmadı. Sonuç olarak SPM-PET analizi MTLE hastalarda cerrahi sonuçları tahmin edebilmek açısından yararlı bir yöntemdir. Bu konuda daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The rate of complete remission of seizures after epilepsy surgery for mesial temporal lobe epilepsy (MTLE) is only 60% to 85%. Almost one third of patients continue to have seizures after surgery. It is important to develop reliable predictors of surgical outcomes for MTLE and selecting proper surgical candidates remains a challenge. This study is retrospective and formed by 62 drug-resistant TLE cases which operated. Postoperative seizure-free assessment was performed according to the Engel classification. In the 6th month, 91.9% of the cases, 80.6% in the first year and 81% in the second year were observed as Engel Class 1. The main aim of this study was to compare SPM-PET glucose metabolism rates and surgical outcomes. According to the results, glucose metabolism rates in left frontal (orbitofrontal region), presentral gyrus, angular gyrus, cingulate and parasingulate gyri, bilateral supplementary motor areas and supramarginal gyrus regions were correlated with surgical results, especially in patients with left ATL. Among the other factors that were expected to affect the surgical results, showing a seizure clinic of the left temporal region had negative effects on the results. Risk factors, MR results, operation lateralization, EEG data, seizure frequency, secondary generalization, dominant hemisphere operation were not associated with surgical outcomes. In conclusion, SPM-PET analysis is a useful method for predicting surgical outcomes in patients with MTLE. Further studies are needed on this subject.