Bulanık mantığa dayalı süreç yeterlilik analizi: Otomotiv sanayi örneği
Process capability analysis based on fuzzy logic: Automotive industry example
- Tez No: 575101
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN ELEVLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akıllı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İşletmeler istenen kalite seviyesine erişebilmek amacıyla ürünlerini belirlenmiş spesifikasyon limitleri arasında üretmeleri gerekmektedir. Süreç yeterlilik analizleri (SYA) spesifikasyon limitleri olarak ifade edilen müşteri beklentilerini karşılama yeteneği olarak tanımlanır. Eğer hesaplanan süreç yeterlilik indeks değerleri daha önceden belirlenmiş kritik değerden daha büyük ise süreç“yeterli”, aksi durumda ise süreç“yetersiz”olarak sınıflandırılmaktadır. Yeterli olmayan sürece değişkenliği azaltmak veya süreç ortalamasını hedef değere çekmek üzere müdahale edilmektedir. Süreç yeterliliği ile ilgili verilen hatalı bir kararın yanlış ya da gereksiz bir müdahaleye neden olabilmesinden ötürü süreç yeterlilik indekslerinin daha esnek, daha duyarlı ve daha fazla bilgi içerecek şekilde analiz edilmesi önem taşımaktadır. SYA'nde eksik bilginin ve/veya esnek tanımlamanın mümkün olduğu durumlarda spesifikasyon limitlerinin, süreç ortalamasının ve varyansın kesin değerler şeklinde tanımlanması, süreç yeterlilik indekslerinin daha sınırlı bilgi içermelerine yol açmaktadır. Gerçek uygulamalarda kesin olmama durumu; örnekleme yapılmasından, hassas olmayan ölçüm aletlerinden, ölçüm hatalarından ya da kesin olmayan spesifikasyon limitlerinden kaynaklanabilmektedir. Bu sebeplerden dolayı süreç yeterlilik analizi çalışmalarında bulanık mantıktan yararlama ihtiyacı doğmaktadır. Bu çalışmada bir otomotiv yan sanayinde üretilen süspansiyon takozu için yamuk bulanık sayılarla oluşturulmuş süreç yeterlilik analizi çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Enterprises are required to produce their products within the specified specification limits in order to achieve the desired quality level. Process capabiliy analysis is defined as the ability to meet customer expectations expressed as specification limits. If the calculated process adequacy index values are greater than the predetermined critical value, the process is classified as 'sufficient', otherwise the process is classified as 'inadequate'. Inadequate processes are intervened to reduce variability or to bring the process average to the target value. It is important that the process capability indexes are more flexible, more sensitive and contain more information because a wrong decision about process adequacy may lead to wrong or unnecessary intervention. Where incomplete information and / or flexible identification is possible in PCA, defining specification limits, process mean and variance as absolute values leads to more limited information on process capability indices. Uncertainty in real applications; sampling, insensitive measuring instruments, measurement errors, or uncertain specification limits. For these reasons, there is a need to use fuzzy logic in process capability analysis studies. In this study, a process capability analysis was performed with trapezoidal fuzzy numbers for the suspension wedge produced in an automotive supplier industry.