Bazı parklardaki çimlerin beslenme durumlarının toprak ve yaprak analizleriyle değerlendirilmesi: Esenler ilçesi örneği
Assessment of nutritional status of grass in some parks with soil and leaf analysis :In the case of Esenler district
- Tez No: 575124
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORKMAZ BELLİTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada İstanbul ili, Esenler ilçesinde yer alıp, içerisinde çim alana sahip olan toplam 20 adet parktan toprak ve yaprak örnekleri alınarak analiz edilmiş ve elde edilen sonuçlara göre çimlerin beslenme durumları istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, ilçenin çoğu killi tın topraklarında pH değeri 6,86-8,57; tuz miktarları % 0,02-0,046; kireç miktarları % 0.00-11,53 arasında belirlenmiştir. Toprak örneklerinin organik madde içeriği bakımından ortalama % 2,163 olduğu ve bu sonuca göre“orta düzeyde organik madde içeren toprak”sınıfına girdiği tespit edilmiştir. Parklarda yer alan çim alanlardaki toprakların ortalama kireç içerikleri % 2,38 değeri ile“kireçli”sınıfına girdiği bulunmuştur. Toprak örneklerinin ortalama toplam N içerikleri % 0,102 olup bu değere göre“yeterli düzeyde azot içeren toprak”sınıfına girdiği bulunmuştur. Diğer yandan toprakların ortalama yarayışlı P, değişebilir K, Ca ve Mg içerikleri sırasıyla 11,45; 67,45; 7978 ve 726,18 mg kg-1 olarak bulunmuştur. Toprak örneklerinin içerdiği ortalama değişebilir Na ve yarayışlı Fe, Mn, Zn ve Cu değerleri sırasıyla 106,81; 18,11; 11,46; 5,75 ve 3,50 mg kg-1 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, soil and leaf samples were taken from a total of 20 parks which have a grass area and located in Esenler district of İstanbul, were analyzed and the nutritional status of the grass was evaluated by statistical analysis. According to the findings, most of the on clay soils of district has a pH value of 6,86-8,57; salt amounts of 0,02-0,046%; lime amounts 0,00-11,53%. It was determined that the soil samples had an average of 2.163% in terms of their organic matter content and according to this result, they were classified as“The medium level organic matter containing soil.”In terms of the average lime content of soils, field of grass areas in parks calcareous to ''limy'' class with 2.38% value. The average total N content of the soil samples is 0,102% , according to this value they were classified as“Soil containing sufficient levels of nitrogen.”On the other hand, the average available P and exchangeable K, Ca and Mg contents of soils were 11,45 and 67,45; 7978 and 726,18 mg kg-1. The mean exchangeable Na and available Fe, Mn, Zn and Cu values of the soil samples were respectively 106,81 and 18,11; 11,46; 5,75 and 3,50 mg kg-1.