Bir din eğitimi problemi olarak Kadın ve Aile Dergisinde kadın konusu
Matter of woman in the Magazine of Woman and Family as a religious education problem
  1. Tez No: 575148
  2. Yazar: BÜŞRA NUR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Toplumda kadın konusu her dönemde önemini koruyan bir özelliğe sahip olmuştur. Bu sebeple her dönemde de kadın üzerine çeşitli araştırmalar yapılmış ve kadın tarihi araştırmalara konu olmuştur. Ancak süreli yayınlarda kadını inceleyen yeterli sayıda araştırmaya rastlanamamıştır. Bu sebeple bu araştırma için yayımlandığı dönemde Müslüman kadına yönelik etkin bir role sahip olan Kadın ve Aile Dergisi seçilmiştir. Dergide kadına dair belli başlı konular incelenmiştir. Kadının Doğası başta olmak üzere Eğitim, Çalışma Hayatı, Feminizm, Siyaset ve Medya üzerinden kadının konumlandırıldığı yerin neresi olduğu Kadın ve Aile Dergisi özelinde araştırılmıştır. Bu doğrultuda derginin yayımlandığı 1985-1998 yıllarını kapsayan dönemdeki dergi faaliyetleri ve kadın konusu ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The woman matter in the society had been the characteristic that keeps its importance in each period. Therefore various researches on the woman in each period were made and subjected to the historical researches. But sufficient number of researches in which analyze woman in the periodical publications has not been encountered.In this reason, woman and family magazine having an effective role towards muslim woman in the period it was publicated has been selected. In magazine, certain subjects about woman has been researched. Especially nature of woman, through education, working life, feminism, politics and media the matter where woman is situated has been investigated. Accordingly, magazine activities that include years of 1985-1998 and matter of woman was investigated in detailed way.