İlkokul öğrencilerinin ve annelerinin yeme davranışı arasındaki ilişkinin çocuklarda kilo problemi üzerine etkisi
The effect of the relationship between the eating attitudes of the primary school students and their mothers on the weight problems of the children
  1. Tez No: 575199
  2. Yazar: EMİNE AKAR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma annelerin yeme davranışı ile çocukların yeme davranışları arasındaki ilişkiyi açıklayıp, çocukluk çağı kilo problemleri üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte, Haziran 2018- Kasım 2018 tarihleri arasında Silifke İlçe Sağlık Müdürlüğü Obezite Polikliniğine başvuran ve araştırmaya katılmayı kabul eden, ilkokul 1,2,3 ve 4. sınıftaki 210 öğrenci ve anneleriyle gerçekleştirilmiştir. Sosyodemografik bilgiler, Çocuklarda Yeme Davranışı ve Hollanda Yeme Davranışı ölçeklerinden oluşan anket annelerle yüz yüze görüşülerek doldurulmuş ve öğrencilerle annelerinin boy-kilo ölçümleri alınmıştır. Öğrencilerin ölçüm sonuçları WHO Anthroplus programına girilerek normal, fazla kilolu ve obez olarak üç gruba ayrılmıştır. Çalışmamıza katılan öğrencilerin %51,9'u kız, %48,1'i erkektir. Annelerle çocuklarının beden kitle indeksi arasında pozitif ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study explains the relationship between eating attitudes of mothers and their children, and it was conducted with a descriptive and cross-sectional method in order to evaluate the impact of this relationship on weight problems in childhood. It was done with 210 1 st , 2 nd , 3 rd and 4 th grade primary school students and their mothers who came to Silifke Health Center Obesity Polyclinic between June and November in 2018 and were willing to take part in the study. The questionnaire that contains sociodemographic information and the scales of Eating Attitude of Children and Eating Attitude of the Netherlands was completed by interviewing face to face with the mothers, and the height and the weight of both the mothers and the students were also measured. The measurement of the students were categorized into three as normal-weight, overweight and obese by entering the data in WHO Anthroplus program. 51.9 % of the students who participated in the study were female, and 48.1% of them were male. A positive correlation between the body mass index of the mothers and their children was seen.