Fe esaslı Ti+Ni3Al+Al2O3 takviyeli kompozitte mekanik alaşımlama yönteminin etkisi
The effect of mechanical alloying method in Fe based Ti+Ni3Al+Al2O3 reinforced composite
  1. Tez No: 575207
  2. Yazar: ANIL BEDİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR OSMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, toz metalürjisi yöntemi ile titanyum, nikel, alüminyum ve alüminyum oksit takviyeli, demir matrisli kompozitler üretildi. Üretilen kompozitlerin metalografik özellikleri belirlendi. Üretim yapılmadan önce literatürde bulunan benzer çalışmalar araştırıldı ve elde edilen sonuçlar incelendi. Yapılan araştırmalar sonucunda kompozitlerin üretim esnasında basınç ve sıcaklık değerleri belirlendi. Kompozitlerin mikro yapılarının analizi için taramalı elektron mikroskobu(SEM), EDS, XRD, Optik ve Mikrosertlik analizleri kullanıldı. Sonuç olarak üretim aşamasında kullanılacak yöntemler ve değerler belirlenmiş olup elde edilen sonuçlar hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which was prepared as a Master Thesis, Mechanical Engineering Department, titanium, nickel, aluminum and aluminum oxide reinforced iron matrix composites were produced by powder metallurgy method. Metallographic properties of composites were determined. Similar studies in the literature were investigated before the production and the results were examined. As a result of the researches, the pressure and temperature values of the composites were determined during the production. Scanning electron microscopy (SEM), EDS, XRD, optical and microhardness analysis were used for the analysis of microstructures of composites. As a result, the methods and values to be used in the production stage were determined and information about the results was given.