Koroner arter bypass greft ameliyatı sonrası taburculuk bilgilendirme takvimi kullanımının hastaların sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına etkisi
Effect of using discharge information calendar on patients' healthy lifestyle behaviors after coronary artery bypass graft surgery
- Tez No: 575209
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Randomize kontrollü ve yarı deneysel olarak yürütülen bu çalışma, koroner arter bypass greft (KABG) ameliyatı olan hastaların taburculuk bilgilendirilmesinde taburculuk bilgilendirme takvimi kullanımının, hastaların sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına etkisinin değerlendirmesi amacıyla yapıldı. 10.11.2017-10.10.2018 tarihleri arasında Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Servisi'nde KABG ameliyatı olan ve taburculuk planlanan 68 hastada (çalışma grubu:33, kontrol grubu:35) yürütülen çalışmada, tüm hastalara taburcu olacakları gün içerisinde taburculuk sonrası sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına yönelik sözel bilgilendirme yapıldı ve çalışma grubu hastalarına bilgilendirme sonrasında“taburculuk bilgilendirme takvimi”verildi. Verilerin toplanmasında hasta bilgi formu, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II, Taburculuk Bilgilendirme Takvimi kullanıldı. Bilgilendirmenin etkinliğini değerlendirmek amacıyla bilgilendirmeden 2 ve 6 hafta sonra hastalara ulaşılarak anketler tekrar uygulandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Mann-Whitney U, Wilcoxon, ki-kare, Fisher ve bağımsız örneklem t testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled and quasi-experimental study was conducted to evaluate the effects of using discharge information calendar on patients' healthy lifestyle behaviors after coronary artery bypass graft (CABG) surgery. In this study, 68 patients (experimental:33, control:35) underwent CABG surgery at 1. Murat State Hospital Cardiovascular Surgery Department and planned to discharge between the dates 10.11.2017-10.10.2018, were given verbal information about healthy lifestyle behaviours during the discharge day and the“Discharge Information Calendar”was given to the experimental group patients after informing them. Patient Information Form, Healthy Lifestyle Behavior Scale II, Discharge Information Calendar were used in data collection. In order to evaluate the effectiveness of the information, the questionnaires were conducted again 2 and 6 weeks later after informing them. Descriptive statistics, Mann-Whitney U, Wilcoxon, chi-square, Fisher and independent-sample-t tests were performed in data analysis.