Serebral palsili çocuklarda çevresel faktörler ile aktivite ve katılım arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relation between environmental factors and activity-participation in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 575210
  2. Yazar: ÖZGE ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNTAZE KEREM GÜNEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı; serebral palsili (SP) çocuklarda çevresel faktörler ile aktivite ve katılım arasındaki ilişkiyi incelemekti. Çalışma kapsamında öncelikle çevresel faktörleri değerlendirmek için European Child Environment Questionnaire (ECEQ)'in Türkçe geçerlik ve güvenirliği araştırıldı. ECEQ anketinin geçerlik ve güvenirliği için; 2-18 yaş arası 306 SP'li çocuk ailesi tarafından ECEQ ve Pediatrik Özürlülük Değerlendirme Ölçeği (PÖDÖ) dolduruldu. Test tekrar-test değerlendirmesi 65 aile ile tamamlandı. Daha sonra çevresel faktörler ile aktivite ve katılım arasındaki ilişkinin belirlenmesi için; aynı örneklemden 5-13 yaş arası 106 SP'li çocuk ve ailesi seçildi. Kaba motor fonksiyon seviyesi (Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi-Genişletilmiş ve Yenilenmiş –KMFSS-GY), ince motor fonksiyon seviyesi (El Becerisi Sınıflandırma Sistemi-EBSS), iletişim fonksiyonu seviyesi (İletişim Fonksiyonu Sınıflandırma Sistemi- İFSS) ve yeme içime beceri seviyesi (Yeme İçme Becerisi Sınıflandırma Sistemi-YİBSS) ile fonksiyonel durum belirlendi. Aktivite (Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü-KMFÖ-88), katılım (Yaşam Alışkanlıkları Anketi -YAA), aileye olan etki (Aile Etki Ölçeği-AEÖ), kişisel faktörler (demografik bilgilerden) ve çevresel faktörler (ECEQ) değerlendirildi. Sonuç olarak; Türkçe ECEQ anketi geçerli (RMSEA0,90; ICC >0,70) bulundu. SP'li çocukların aktivite ve katılımını etkileyen en önemli faktör fonksiyonel durum olarak belirlendi. Gestasyonel ağırlık ve gestasyonel yaş gibi kişisel faktörlerin, epilepsi, mesane-bağırsak, konuşma ve yutma problemi gibi eşlik eden problemlerin, ailesel etkilenimin ve çevresel faktörlerin aktivite ve katılım kısıtlılığı ile ilişkili olduğu bulundu (RMSEA
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between environmental factors and activity and participation in children with cerebral palsy (CP). In the scope of the study, firstly Turkish validity and reliability of European Child Environment Questionnaire (ECEQ) was investigated to evaluate environmental factors. For validity and reliability of the ECEQ questionnaire, ECEQ and Pediatric Evaluation of Disability Inventory (PEDI) were completed by 306 families of children with CP aged between 2 and 18 years. Test-retest evaluation was completed with 65 parents. Secondly 106 children with CP aged between 5 and 13 years and their parents were selected from the same sample to determine the relationship between environmental factors and activity and participation. Functional status was determined by gross motor function level (Gross Motor Function Classification System-Expanded&Revised-GMFCS-ER), fine motor function level (Manual Ability Classification System-MACS), communication function level (Communication Function Classification System-CFCS) and eating drinking function level (Eating Drinking Ability Classification System-EDACS). Activity (Gross Motor Function Measurement-GMFM-88), participation (Life Habits Questionnaire-LIFE-H), familial impact (Impact on Family Scale-IPFAM), personal factors (demographic information) and environmental factors (ECEQ) were evaluated. As a result; Turkish ECEQ questionnaire was valid (RMSEA 0.90; ICC >0.70). The most important factor affecting activity and participation of children with CP was determined as functional status. Personal factors including gestational weight and gestational age, comorbid problems like epilepsy, bladder-bowel, speech and swallowing problems, familial impact and environmental factors were associated with activity and participation limitations (RMSEA