Yerel yönetimlerin hayatboyu öğrenmedeki yeri ve dezavantajlı gruplar açısından değerlendirilmesi: İsmek örneği
The role of the local governments in the lifelong learning and its evaluation from the perspectives of disadvantaged groups: The case of Ismek
  1. Tez No: 575218
  2. Yazar: İSMAİL DURAK ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN SAVAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez, yerel yönetimler tarafından engelliler, ruh sağlığı bozuk olanlar, mahkumlar ve yaşlılar gibi dezavantajlı gruplara yönelik yapılan hayat boyu öğrenme faaliyetlerini İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait İSMEK örneğinden yola çıkarak araştırmaktadır. Bu kapsamda dezavantajlı bireylerin kursa katılma nedenleri, branş̧ tercihleri demografik özelliklere göre detaylı bir şekilde incelenmiş̧ ve ayrıca dezavantajlı gruplar arasında kıyaslama yapılmıştır. Yapılan çalışma kapsamında 2017-2018 eğitim döneminde İSMEK tarafından dezavantajlı gruplara yönelik verilen eğitimlere katılan kursiyerlere ait veriler kullanılmıştır. İSMEK'ten alınan ham veriler araştırma amacına uygun olarak kodlanmış ve verilerin analizinde SPSS programı kullanılarak çapraz tablolar hazırlanmıştır. Verilerin analizi, dezavantajlı grupların kursa katılma nedenlerinin ve branş̧ tercihlerinin cinsiyete, engel türlerine, yaş ve eğitim durumuna göre farklılaştığını ve kursiyerlerin istihdama katılmaktan ziyade en fazla sosyalleşme amacıyla kurslara katıldığını göstermektedir. Bu tez, farklı dezavantajlı grupların kurslara katılma nedenlerini güncel verilerin ışığında kursiyerlerin demografik özelliklerini ve farklı dezavantajlı grupları karşılaştırmalı bir şekilde ele alarak literatüre katkıda bulunmayı amaçlamıştır. Kursiyerlerin eğitim alma amaçları ile branş̧ tercihleri arasındaki ilişkinin bilinmesi açılacak yeni branşlar için de politika yapıcılara fikir verecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the lifelong learning activities carried out by local governments for disadvantaged groups such as the disabled, mentally impaired, prisoners and elderly people from the ISMEK example of Istanbul Metropolitan Municipality. In this context, reasons of participation of disadvantaged individuals and branch preferences were examined in detail according to demographic characteristics and comparisons were made between disadvantaged groups. Within the scope of the study, the data of trainees who participated in the trainings given to disadvantaged groups by ISMEK in the 2017-2018 education period were used. The raw data obtained from ISMEK were coded in accordance with the research purpose and cross tables were prepared using SPSS program in the analysis of the data. The analysis of the data shows that the reasons and branch preferences of disadvantaged groups vary according to gender, types of disability, age and educational status, and that trainees participate in courses for the most socializing rather than joining employment. This thesis aims to contribute to the literature by considering the reasons of different disadvantaged groups to attend the courses in the light of current data, demographic characteristics of trainees and different disadvantaged groups in a comparative manner. Knowing the relationship between trainees' educational goals and branch preferences will give policy makers ideas for new branches to be opened.