Academic procrastination and academic perfectionism as predictors of self-forgiveness
Kendini affetmenin yordayıcıları olarak akademik erteleme ve akademik mükemmeliyetçilik
  1. Tez No: 575234
  2. Yazar: BURÇİN BELGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GÜRBÜZ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı, akademik erteleme ve akademik mükemmeliyetçiliğin Türk lisans öğrencilerinin kendini affetme düzeyindeki yordayıcı rolünü araştırmaktır. Örneklem 568 katılımcıdan (242 erkek, 326 kadın) oluşmuştur. Katılımcılar, Ankara'da bulunan Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin farklı fakültelerinde okuyan ve yaşları 18 ile 25 arasında değişen öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmada, Erteleme Davranışı Değerlendirme Ölçeği ve Heartland Affetme Ölçeği'nin Türkçe formları ile Türkçe olarak geliştirilen Akademik Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve Demografik Bilgi Anketi katılımcılara uygulanmıştır. Veriler çoklu regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre, akademik mükemmeliyetçiliğin ve akademik ertelemenin kendini affetmeyi anlamlı ve negatif bir şekilde yordadıkları ve birlikte varyansın %55'ini (R2 = .55, F(2;567) = 345.03, p < .01) açıkladıkları bulunmuştur. Bu nedenle, akademik erteleme ve akademik mükemmeliyetçilik ne kadar şiddetliyse, bireyin kendini affetme olasılığının o kadar düşük olacağı söylenebilir. Ayrıca, akademik mükemmeliyetçilik, akademik ertelemeye göre modele daha iyi katkıda bulunmuştur. Yordayıcı değişkenler, akademik erteleme ve akademik mükemmeliyetçilik arasında pozitif bir ilişki saptanmıştır. Bu ilişki yüksek düzeylerde mükemmeliyetçilikte erteleme eğiliminin daha olası olduğuna işaret etmektedir. Çalışma değişkenleri arasında cinsiyet farklılıklarına ilişkin yapılan değerlendirmede, akademik mükemmeliyetçilik, akademik erteleme ve kendini affetme açısından kadınlar ve erkekler arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu bulguların kendini affetme sürecini ele alacak ve hem akademik erteleme hem de akademik mükemmeliyetçiliği azaltmak için programlar geliştirecek gelecek araştırmalara ve danışmanlara katkısı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the predictive roles of academic procrastination and academic perfectionism on self-forgiveness levels of Turkish undergraduate students. The sample composed of 568 participants (242 male, 326 female). They were from different faculties of Middle East Technical University and their age varied between 18 and 25. In the study, Turkish versions of Academic Perfectionism Scale, Procrastination Assessment Scale – Students, Heartland Forgiveness Scale, and Demographic Information Questionnaire were administered to participants. Multiple regression analysis was conducted. It was found that academic perfectionism and academic procrastination significantly and negatively predicted self-forgiveness and 55% of the variance (R2 = .55, F(2;567) = 345.03, p < .01) in self-forgiveness can be accounted for by the linear combination of academic perfectionism and academic procrastination. Therefore, it can be concluded that the more severe the academic procrastination and the academic perfectionism, the less likely the individual would be to self-forgive. In addition, academic perfectionism was found to be a better contributor to the model than academic procrastination. A relationship between the predictor variables, academic procrastination and academic perfectionism was observed, suggesting that on higher levels of perfectionism, tending to procrastinate is more likely. Results regarding gender differences among study variables revealed that there were no significant differences between males and females in terms of academic perfectionism academic procrastination and self-forgiveness. In the light of these findings, there will be implications for counselors and future research developing programs to handle self-forgiveness process and reduce both academic procrastination and academic perfectionism.