Italo Calvino eserlerinde Oulipo etkisi
Italo Calvino's Oulipian works
  1. Tez No: 575235
  2. Yazar: ÇİĞDEM TANDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAN KARASUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Italo Calvino Çağdaş İtalyan Edebiyatı'nın önemli ve çok yönlü yazarlarından biridir. Direniş hareketinde yer alan, o dönem yaşananları yakından izleyen zorlu ve karamsar denilebilecek bu dönemi edebiyata aktarmayı başaran araştırmacı bir yazardır. Calvino'nun edebi gelişim sürecinde etkilendiği akım ve eğilimler ve bu etkiler altında kaleme aldığı eserler incelemesinden yola çıkarak başlangıçta savaş sonrasında gelişen“Yeni Gerçekçilik”akımının etkisinde kalıp daha çok Yeni Gerçekçi konuları ele alan yazar zamanla bu akımın sınırlarından çıkıp başka eğilimlere yönelmiştir. Bahsedilen bu Yeni Gerçekçi temalar yerini daha sonra fantastik ve alegorik öykülere bırakmıştır. Bir sonraki dönemde ise yazarın sanatsal üretimine farklı bir boyut kazandıran deneysel çalışmalara yöneldiği görülmektedir. Her ne kadar kendisini bilimden ziyade edebiyata adamasına ilişkin ailenin kara koyunu olarak nitelendirse de Calvino'nun içinde bilime duyduğu ilgi bu dönemde dışa vurmaktadır. Yazarın deneysel çalışmalar dönemine ait Birleştirme Süreci Olarak Edebiyat- OuLiPo tekniğiyle yazdığı eserler, kendi içinde bir matematiği olması ve okuma sürecinde okuyucuya çok daha aktif bir rol düşmesi açısından diğer eserlerinden ayrılır. Bu bağlamda Calvino'nun Oulipiyen çerçevede okuyucuya yüklediği rol yaratıcı aktif bir okumadır. Okur, yazar tarafından kurulan oyuna davet edilir. Böylelikle okur gerçekliğin çok yönlülüğü hakkında düşünmeye yoğunlaşır ve insan yaşamında ne gibi sonsuzluklar ve sonlar olabileceği noktasında farklı düşünce dünyalarına kapılarını aralar.
Özet (Çeviri)
Italo Calvino is one of the most prominent and versatile writers of the 20th century Italian literature. He is an investigator and writer who has actively taken place in the Resistance Movement and has been highly skilled in transferring the pessimistic and challenging structure of the period into the literature by witnessing closely to the important events of that era. Calvino have been influenced by various trends and tendencies throughout his literary development. By the close scrutiny of his works, it is seen that he was initially influenced by“New Realism”which led him to write on new realist topics. The Italian writer has gone beyond the borders of this trend with time and have been influenced by several other trends, which has inevitably caused new realist topics to be later replaced by fantastic and allegorical stories in his works. In the following period, it is observed that the author has turned to experimental studies which has given a different dimension to his artistic production. The literary works are of the writer's experimental studies period and were written by -Combinational Literature Process- OuLiPo. These works differ from his other works in that they have their own mathematics and assign a much more active role to the reader in the reading process. The reader concentrates on thinking about the versatility of reality and opens the door to the world of thoughts as to what sorts of eternities and endings can be in human life.