Diyabetli bireylerde verilen beslenme eğitiminin bazı biyokimyasal parametreler ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of nutrition education given to some diabetic people on some biochemical parameters and quality of life
- Tez No: 575245
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA TEVFİKOĞLU PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Diyabetli bireylerde verilen beslenme eğitiminin bazı biyokimyasal parametreler ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelendiği çalışma, Ağrı Devlet Hastanesi Obezite ve Diyet Polikliniklerine dahiliye, endokrinoloji ve metabolizma polikliniklerinden yönlendirilen 18-65 yaş arasındaki diyabet tanısı almış rasgele seçilmiş 58 gönüllü katılımcı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Diyabetli bireylerin genel bilgileri, hastalığa ilişkin bilgileri, biyokimyasal ve antropometrik ölçümleri anket formuna yüz yüze görüşülerek kaydedilmiştir. Katılımcıların yaşam kalitesi, diyabetli bireylerde geçerlilik çalışması yapılmış olan Diabetes Quality of Life anketi ile ölçülmüştür. Diyabet tanı süresi 1 yıldan daha az olan bireylerin toplam yaşam kalitesi puanları daha yüksek olduğu tespit edilmiştir (p>0,05). Bireylerin ön test ve son test antropometrik ölçümleri (vücut ağırlığı, beden kitle indeksi, bel/kalça oranı) arasındaki farkın toplam yaşam kalitesi puanları arasındaki fark ile önemli pozitif korelasyon gösterdiği saptanmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The study, which investigated the effect of nutrition education in diabetic individuals on some biochemical parameters and quality of life, was conducted on 58 volunteer participants that randomly selected who were diagnosed with diabetes between 18-65 years of age who referred to Agri State Hospital Obesity and Dietary Polyclinics from internal medicine, endocrinology and metabolism clinics. General information, knowledge related to disease, biochemical and anthropometric measurements of people with diabetes was recorded to questionnaire form by face-to-face meeting. Quality of life of the participants was measured by the Diabetes Quality of Life questionnaire, which was validated in individuals with diabetes. Total quality of life scores of individuals who diagnosed with diabetes less than 1 year were found to be higher (p> 0,05). It was found that the difference between the pre-test and post-test anthropometric measurements (body weight, body mass index, waist/hip ratio) showed significant positive correlation with the difference between the total quality of life scores (p> 0,05).