Fen bilgisi öğretmen adaylarının fen öğretimi yaklaşımlarının incelenmesi
The analysis of pre-service science teacher's science teaching approaches
  1. Tez No: 575246
  2. Yazar: ŞÜKRİYE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YENİLMEZ TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, fen bilgisi öğretmen adaylarının fen öğretimine yönelik yaklaşımları ve zihinsel modellerinin neler olduğunu ortaya çıkarmaktır.Karma yöntem desenlerinden açıklayıcı desenin kullanıldığı bu araştırmanın örneklemini 2015-2016, 2016-2017 eğitim öğretim yıllarında bir devlet üniversitesinde Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı dördüncü sınıfta öğrenim gören42'si kız 20'si erkek olmak üzere toplam 62 öğretmen adayı oluşturmaktadır.Araştırmanın nitel çalışma grubunu nicel çalışma grubunda yer alan 6 öğretmen adayı oluşturmaktadır.Araştırmanın nicel verileri“Fen Öğretimi Çizim Testi (DASTT-C)”,Öğretim Stilleri Anketi ve Öğretime Bakış Açısı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır.Ayrıca öğretmen adaylarının uygulamalarının nasıl olduğunu net bir şekilde ortaya koyabilmek amacıyla araştırmanın nitel verilerini oluşturan 6 öğretmen adayı ile yarı yapılandırılmış görüşme ve ders gözlemleri yapılmıştır.Araştırma sonunda fen öğretimi çizim testi sonucuna göre öğretmen adaylarının yarısından fazlasının öğretmen-öğrenci merkezli öğretimi benimsediği tespit edilmiştir.Öğretmen adaylarının öğretim stilleri araştırmacı,öğretime bakış açıları ise bağlamcı-relativist oldukları belirlenmiştir.Öğretmenlik uygulaması kapsamında ise çoğunluğun öğretmen merkezli öğretime yönelik uygulamalarda bulundukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal science teacher candidates'approaches towards science teaching and their science teaching practices (experiences). The study is designed as a mixed method research, where the sampleof the quantitative part consisted of 62 pre-service science teachers (42 females and 20 males) in the fourth year of their undergraduate science education program in a state university in 2015-2016 and 2016-2017 academic years, and the qualitative part consisted of a group of 6 participants selected from this group. The quantitative data of the study were collected by using the Draw A Science Teacher Test (DASTT-C), the Teaching Styles Continuum and the Epistemological World Views Scale. Qualitative data, on the other hand, were collected through observations of teaching practices and semi-structured interviews.The findings of the study showed that, more than half of the pre-service science teachers showed teacher-student centered teaching approach. According to the Teaching Styles Continuum, on the other hand, most pre-service science defined themselves as researcher teacher and according to the Epistemological World Views Scale, they were mostly contextual-relativist. Despite the findings gathered from these instruments, pre-service science teachers' teaching practices showed that they mostly used teacher-centered approaches.