Hiperbarik oksijen tedavisi alan tip-2 diyabetlilerde beslenme eğitiminin hastalık klinik bulgularına beslenme durumuna diyet ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of nutrition education on the clinical findings of the disease, nutritional status, diet and quality of life in type-2 diabetic people receiving hyperbaric oxygen therapy
  1. Tez No: 885586
  2. Yazar: SENA ÖMÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE BAKIRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Tip-2 diyabetin retinopati, nefropati, nöropati, diyabetik yaralar ve kardiyovasküler hastalıklar gibi birçok komplikasyonu bulunmaktadır. Tip-2 diyabet komplikasyonlarının tedavisinde beslenmenin düzenlenmesi ve diyet kalitesi önemli rol oynamaktadır. Bu araştırmanın amacı, hiperbarik oksijen tedavisi alan tip-2 diyabetli bireylere verilen beslenme eğitiminin antropometrik, biyokimyasal ve klinik bulgulara, beslenme durumuna, diyet ve yaşam kalitesine etkisini araştırmak ve elde edilen bulguları kontrol grubu ile karşılaştırmaktır. Eğitim grubuna çalışmanın başlangıcında ve 15. günlerinde diyabete özgü beslenme eğitimleri verilmiştir. Çalışmanın başında (0. gün) tüm hastaların genel bilgileri ve beslenme alışkanlıkları kaydedilmiş, çalışmanın başlangıcında ve sonunda (30. gün) tüm grupların antropometrik ölçümleri, biyokimyasal ve klinik bulguları, 3 günlük besin tüketimleri alınmış, Sağlıklı Yeme İndeksi ve Yaşam Kalite Formu-Kısa Formu uygulanmıştır. Çalışmanın sonunda eğitim grubunda kontrol grubuna kıyasla antropometrik özellikler ve biyokimyasal bulgular bakımından anlamlı bir farklılık görülmemiştir (p>0,05). Kontrol grubuna kıyasla eğitim grubunun CRP seviyesinde, Sistemik İmmünİnflamasyon İndeksinde ve diyabetik yara boyutundaki azalma düzeyi istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek bulunmuştur (p0,05). Eğitim alan grubun eğitim sonrası diyet kalitesi ve yaşam kalitesi skorunda anlamlı bir değişiklik görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Type-2 diabetes has many complications such as retinopathy, nephropathy, neuropathy, diabetic wounds and cardiovascular diseases. Dietary regulation and diet quality play an important role in the treatment of type-2 diabetes complications. The aim of this study was to investigate the effect of nutrition education given to individuals with type2 diabetes receiving hyperbaric oxygen therapy on anthropometric, biochemical and clinical findings, nutritional status, diet and quality of life and to compare the findings obtained with the control group. Diabetes-specific nutrition education was given to the training group at the beginning and on the 15th day of the study. At the beginning of the study (day 0), general information and dietary habits of all patients were recorded, at the beginning and at the end of the study (day 30), anthropometric measurements, biochemical and clinical findings, 3-day food consumption of all groups were taken, Healthy Eating Index and Quality of Life Form-Short Form were applied. At the end of the study, there was no significant difference in anthropometric characteristics and biochemical findings in the training group compared to the control group (p>0.05). Compared to the control group, the reduction in CRP level, Systemic Immune-Inflammation Index and diabetic wound size were found to be statistically significantly higher in the training group (p0.05).