Bazı ADE inhibitörlerinin metal bağlama özelliklerinin spektroflorimetrik yöntemle incelenmesi
Investigation of the metal bonding properties of some ADE inhibitors compounds using spectrofluorimetric method
- Tez No: 575288
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMUŞ BENİZ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ADE inhibitörlerini içeren antihipertansif ilaçları sürekli kullanmak zorunda olan özellikle de ileri yaşlardaki hastalarda, vücutta ileri yaş sebebiyle gıdalardan vitamin ve minerallerin yeteri kadar alınamamasından dolayı vitamin-mineral kombinasyonu ilaçların alınması yaygındır. Bu nedenle antihipertansif ilaçlarla birlikte alınan vitamin-mineral kombinasyonu ilaçların içeriğinde makro miktarda bulunan demir ve eser (iz) oranda bulunan çinko, bakır, kobalt ve mangan gibi metallerin ADE inhibitörleriyle kompleks oluşturma ve her iki ilacın da etkinliklerinin azalmasına sebep olma olasılığının incelenmesi büyük önem taşımaktadır. ADE inhibitörleri, Ramipril (RMP) ve Enalapril (ENP) bileşiklerinin metal bağlama özellikleri spektroflorimetrik metot kullanarak incelenmiştir. Zn(II) iyonunun, Ramipril (RMP) ve Enalapril (ENP) ile farklı çözücü ortamlarında etkileşimleri, bu maddelerin floresans özelliklerine etkileri ve en uygun deney koşulları tayin edilmiştir. Uyarma ve emisyon dalga boyları, pH 3.0 ve metanol ortamında RMP-Zn (II) kompleksi için sırasıyla ex= 252 nm ve em= 284 nm olarak belirlenmiştir. Kompleks oluşumu için çözeltiler 25 dakika bekletildikten sonra emisyon spektrumları alınarak floresans şiddeti değerleri ölçülmüştür. Belirlenen deney şartlarında, kalibrasyon grafikleri ([Zn2+]-F grafiği) çizilmiştir ve en uygun koşullar altında RMP-Zn (II) kompleksi için çalışma aralığı 0.1-1.0 μM aralığında doğrusaldır. Gözlenebilme sınırı (LOD) ve alt tayin sınırı (LOQ) sırasıyla 0.04 ve 0.13 μM olarak belirlenmiştir. RMP'in Zn(II) iyonlarıyla oluşturduğu komplekse dayalı florimetrik yöntem, çinko içeren bir ilaca (Redoxon) uygulanmış, ancak uygun ve başarılı sonuçlar elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
It is common to take vitamin-mineral combination drugs because of inadequate intake of vitamins and minerals in the body due to advanced age, especially in older patients who have to use antihypertensive drugs containing ACE inhibitors. For this reason, it is of great importance to investigate the possibility of the combination of vitamin-mineral combination with antihypertensive drugs in combination with ACE inhibitors of iron, trace amounts of zinc, copper, cobalt and manganese, which are present in macro amounts, and to decrease the effectiveness of both drugs. Metal binding properties of ACE inhibitors, Ramipril (RMP) and Enalapril (ENP) compounds were investigated using spectrofluorimetric method. Interactions of Zn (II) ion with Ramipril (RMP) and Enalapril (ENP) in different solvent media, effects of these substances on fluorescence properties and optimum conditions were determined. Excitation and emission wavelengths were determined as λex = 252 nm and λem = 284 nm for RMP-Zn (II) complex in pH 3.0 and methanol medium, respectively. Fluorescence intensity values were measured by taking emission spectra after 25 minutes of solutions for complex formation. Under the specified experimental conditions, calibration graphs ([Zn2+] - F graph) are plotted and under optimal conditions the study range for the RMP-Zn (II) complex is linear in the range 0.1-1.0 μM. Limit of detection (LOD) and limit of quantitation (LOQ) were determined as 0.04 and 0.13 μM, respectively. The complex-based fluorimetric method of RMP with Zn (II) ions was applied to a zinc-containing drug (Redoxon), but no suitable and successful results were obtained.