Klopidogrel kullanımı sonrasında gözlenen inme olaylarında CYP2C19 gen Polimorfizminin etkisi ve maliyet-sonuç analizi
The effect of CYP2C19 gene Polymorphism and cost-result analysis in stroke events observed after clopidogrel use
- Tez No: 575339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN ÖZÇAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Merkezi sinir sistemindeki bir hasara bağlı olarak gelişen inme, dünyada ölüme sebebiyet veren en önemli nedenler arasında yer alır. Yüksek maliyetli bir hastalık olan inmenin geleneksel tedavilerinden biri olan klopidogrel, antiplatelet özelikli bir ön-ilaçtır. Klopidogrelin aktif hale gelebilmesi için sitokrom P450 (CYP) enzim ailesi üyeleri ile metabolize olması gereklidir. Polimorfizm etkisi ile enzim aktivitesinde görülen farklılıklar aynı zamanda kişiler arasında farklı tedavi yanıtlarına sebep olur. İlaç metabolize edici enzimlerdeki polimorfizm ile hastalardan tedavi için beklenen yanıtın alınamaması ve ilaç etkisindeki değişikliklere bağlı olarak advers olayların meydana gelmesi söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumlar ülkelerin sağlık bütçeleri üzerinde önemli bir yük oluşturmaktadır. Bu çalışma ile klopidogrele farklı tedavi yanıtları için bir karar ağacı modeli oluşturulmuş, CYP2C19*2 gen polimorfizminin saptanması amacıyla yapılacak test için maliyet-sonuç analizi yapılmıştır. Çalışmamızın sonuçlarına göre klopidogrel kullanacak olan hastalarda CYP2C19*2 gen polimorfizminin kişiye özel tedavi yaklaşımı kapsamında araştırılması maliyet-etkili bir yaklaşım olarak tespit edilmiştir. Bu çalışma Türk popülasyonu üzerinde klopidogrel kullanımı sonrasında gözlenen inme olaylarında CYP2C19*2 gen polimorfizminin etkisinin ve maliyet-sonuç analizinin araştırıldığı ilk çalışmadır. Sonuçlarımız sağlık ödemelerinde yetkin karar verici kurumlar için kişiye özel tedavi yaklaşımının klinikte uygulanması açısından yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Stroke due to damage to the central nervous system is one of the most important causes of death in the world. Clopidogrel, one of the traditional treatments of stroke which is a costly disease, is an antiplatelet-specific pro-drug. In order to be activated of klopidogrel, it must be metabolized with members of the cytochrome P450 (CYP) enzyme family. Differences in enzyme activity with the effect of polymorphism also cause different treatment responses among individuals. Polymorphism in drug-metabolizing enzymes may result in adverse events occurring due to inadequate response to treatment of patients and changes in drug action. Such situations pose a significant burden on countries' health budgets. In this study, a decision tree model was created for different treatment responses to clopidogrel and cost-consequences analysis was performed for the determination of CYP2C19*2 gene polymorphism. According to the results of our study, CYP2C19*2 gene polymorphism was investigated as a cost-effective approach in patients using clopidogrel. This study is the first study to investigate the effect of CYP2C19*2 gene polymorphism and cost-effect analysis on stroke events observed after clopidogrel use on Turkish population. Our results are guiding the implementation of the personalized treatment approach in the clinics for the competent decision makers for health payments.