Tavşan iliyak arterinde balon hasarı sonucu oluşan intimal hiperplazinin baskılanmasında klopidogrel ve kalsiyum dobesilatın karşılaştırılması
The effect of clopidogrel and calcium dobesilate on the intimal hyperplasia occurring after vascular injury
  1. Tez No: 132198
  2. Yazar: AHMET TANSEL ÇÖRTELEKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. KÜRŞAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
TÜRKÇE ÖZET TAVŞAN İLİYAK ARTERİNDE BALON HASARI SONUCU OLUŞAN İNTİMAL HİPERPLAZİNİN BASKILANMASINDA KLOPİDOGREL VE KALSİYUM DOBESİLATIN KARŞILAŞTIRILMASI AMAÇ: Rekonstruktif girişimlerden sonra restenoz gelişiminde damar duvarında düz kas hücre migrasyonu, çoğalması ile ekstrasellüler matriks birikimi sonucu oluşan duvar kalınlaşması sorumlu tutulmaktadır. Bu çalışmanın amacı klinikte antiagregan olarak kullanılan kopidogrel ve yine klinikte venöz yetmezlik ile diyabetik retinopati tedavis inde kullanılan kalsiyum dobesilatın neointimal hiperplazi üzerindeki etkisini incelemektir. MATERYAL VE METOD: 24 Adet Yeni Zellanda cinsi erkek beyaz tavşan, 3 gruba ayrıldı. Oluşturulan bu gruplardan balon hasarı sonrası 14 gün boyunca, klopidogrel grubuna 25 mg/gün oral klopidogrel, kalsiyum dobesilat grubuna 100mg/gün oral kalsiyum dobesilat verilirken kontrol grubuna herhangi bir ilaç verilmedi. Kontrol grubunun hasarlanmamış karşı iliyak arteri normal arter grubu olarak kabul edildi. Deney süresinin bitiminde alınan iliak arter kesitleri histopatolojik olarak incelendi. Planimetre kullanılarak intima media oranları hesaplandı.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET THE EFFECT OF CLOPIDOGREL AND CALCIUM DOBESILATE ON THE INTIMAL HYPERPLASIA OCCURRING AFTER VASCULAR INJURY Background: Intimal hyperplasia resulting from smooth muscle cell migration, proliferation and extracellular matrix accumulation is responsible for the development of restenosis after reconstructive vascular procedures. It has been considered that clopidogrel and calcium dobesilate may play an important role in ameliorating of the neointimal hyperplasia. The aim of this study was to examine the effect of this two agents on the neointimal hyperplasia occuring after experimental balloon catheter injury. Metods: Twenty four male New Zealand rabbits, were divided into three groups. Clopidogrel group rabbits (n=8) were treated with 25 mg/kg/day (po) of clopidogrel during 2 weeks after balloon catheter injury that was made by introducing 2.5x20 mm balloon anjioplasty catheter to the left iliac artery. Calcium dobesilate group (n=8) were administered 100 mg/kg/day of calcium dobesilate orally during the 2 weeks period after balloon catheter injury. Eight rabbits were given placebo and served as controls. The contralateral noninjuried iliac arteries of the control group were taken as normal iliac artey samples. Iliac artery specimens were examined histopatolojically at the end of the study. Intimal and medial areas were calculated planimetrically and intimal area to medial area ratio was obtained for each vessel.