Türkiye'deki bazı Haplophyllum A. juss.(Rutaceae) taksonları üzerine sitogenetik araştırma
Cytogenetic research on some Haplophyllum A. juss.(Rutaceae) taxa in Turkey
- Tez No: 761625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ULUKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Botanik, Biology, Biotechnology, Botany
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yayılışı olan Haplophyllum ptilostylum ve Haplophylum cappadocicum taksonlarına ait sitogenetik bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Türlere ait sitogenetik analizleri yapılan örnekler 2020 - 2021 tarihleri arasında Türkiye'de farklı coğrafik alanlardan toplanmış ve bu örneklerin tohumları çimlendirilip, tohumlardan elde edilen kök uçları kullanılarak karyolojik işlemler yapılmıştır. Kromozomların 10×100 mikroskop büyütmesi kullanılarak fotoğrafları alınmıştır. Kromozom sayıları software image analysis (Bs200ProP) kullanarak belirlenmiştir. Kromozom uzunluklarının 1µm'den küçük oldukları tespit edilip, bu sebeple karyotip analizleri yapılamamıştır. Çalışmada incelenilen taksonların kromozom sayıları 2n = 14 olarak belirlenip ilk kez tarafımızdan literatüre kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a cytogenetic study of the taxa of Haplophyllum ptilostylum and Haplophylum cappadocicum, which is distributed in Turkey, was carried out. Specimens with cytogenetic analyzes of the species were collected from different geographical areas in Turkey between 2020 - 2021, and the seeds of these samples were germinated and karyological processes were carried out using the root tips obtained from the seeds. Photographs of the chromosomes were taken using 10×100 microscope magnification. Chromosome numbers were determined using software image analysis (Bs200ProP). Chromosome lengths were determined to be less than 1µm, therefore karyotype analysis could not be performed. The chromosome numbers of the taxa examined in the study were determined as 2n = 14 and were brought to the literature by us for the first time.