The role of child abuse and gender on loneliness among university students
Üniversite öğrencilerinde çocuk istismarı ve cinsiyetin yalnızlık üzerindeki rolü
  1. Tez No: 575344
  2. Yazar: EMRE BAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GÜRBÜZ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, üniversite öğrencileri arasında çocuk istismarının ve cinsiyetin yalnızlığı ne kadar iyi ön gördüğünü incelemektir. Araştırmaya Atatürk Üniversitesinden 549 üniversite öğrencisi (189 erkek ve 360 kadın) gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Katılımcılara UCLA Yalnızlık Ölçeği ve Aile İçi Çocuk İstismarı Ölçeği ve demografik bilgi formu uygulanmıştır. İkili korelasyon analizinin sonuçları çocuk istismarı ve yalnızlık arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca, bağımsız örneklem t-testi analizi sonuçları yalnızlık değişkeni için kadın ve erkek katılımcılar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu işaret etmiştir. Dahası, erkek (M = 38.74) öğrencilerin kadın (M = 35.38) öğrencilere göre daha yalnız oldukları tespit edilmiştir (t547 = -3.54, p < .001). Ayrıca erkek (M = 63.80) öğrencilerin kadın (M = 56.39) öğrencilere kıyasla daha fazla istismara maruz kaldığı ortaya çıkan bir diğer sonuçtur (t547 = -5.59, p < .001). Araştırma sorusunu test etmek için çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Çoklu doğrusal regresyon analizi sonucu çocuk istismarı ve cinsiyetin yalnızlığı istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yordadığını tespit etmiştir. Bulunan istatistiksel olarak anlamlı regresyon denklemi varyansın % 28'ni açıklamıştır F (2,546) = 109.464, p< .001 ve R2 = .286. Erken yaşta istismara maruz kalmanın yalnızlığı yordadığı bulunmuştur. Yordayıcı ilişki istismara maruz kalmış erkek öğrenciler arasında daha güçlü olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of the present study was to examine how well child abuse and gender could predict the loneliness of university students. There were 549 university students (189 male and 360 female) from Atatürk University who voluntarily participated in the research. The participants were selected through convenience sampling method. UCLA Loneliness Scale and The Scale of Child Abuse in the Family and demographic information form were utilized in paper-pencil format to the participants. A multiple linear regression was applied to test the research question. The results suggested that there was a significant relationship between loneliness, child abuse, and gender. Besides, a statistically significant difference among male and female participants was found for loneliness after an independent samples t-test analysis. In addition, male students (M = 38.74), comparing to the female students (M = 35.38), were found to be exposed to loneliness more (t547 = -3.54, p < .001). Also, results indicated a statistically significant difference between males (M = 63.80) and females (M = 56.39) for child abuse (t547 = -5.59, p < .001). Moreover, regression analysis pointed out the predictive relationship between loneliness, child abuse, and gender. A statistically significant regression equation was found that explained 28 % of the variance F (2,546) = 109.464, p< .001 with an R2 of .286. The results suggested that early exposure to abuse predicted loneliness. The prediction was stronger for abused male students.