Gelişmiş ülkeler ve Türkiye'nin sağlık hizmetleri finansmanı açısından karşılaştırlması
A comparsion in terms of health care financing between developed countries and Turkey
  1. Tez No: 575346
  2. Yazar: HASAN ALI HUSSEIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAR DÖRDÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmada gelişmiş ülkeler ve Türkiye'nin sağlık finansman yöntemleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Konuya ilişkin alan yazın ve veriler literatür tarama tekniğiyle elde edilmiş olup analitik kestirimlerle analiz edilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda Türkiye'de ağırlıklı olarak Bismarck sağlık finansman modelinin tercih edildiği fakat ihtiyaca göre diğer modellerden de yararlanıldığı bu nedenle karma modelin uygulandığı tespit edilmiştir. Gelişmiş ülkelerde ise bazılarının Bismarck, bazılarının ise Beveridge modeli tercih edildiği tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda Türkiye ve gelişmiş ülkelerde insan ömrünün uzaması, sağlık hizmetlerinin maliyetinin arttığı nedeniyle finansman sorunu yaşandığı, bu nedenle sağlık sigortası kapsamlarının daraltıldığı ve cepten ödeme yöntemlerinden yararlanılmasına kısmen sıcak baktıkları, bütçeden sağlığa ayrılan payın düşük olduğu Türkiye'de ciddi sorunlar yaşandığı, gelişmiş ülkelerde ise sorun görülmediği tespit edilmiştir. Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinin sağlık turizmi fırsatını doğurduğu, özel sağlık sigortası ve cepten ödeme yöntemlerinin canlandığı fırsatı doğmuştur. Türkiye'de geliri düşüklerin cepten ödeme mağdur oldukları, oysa gelişmiş ülkelerde cepten ödeme güçleri olduğu için sorun yaşamadığı tespit edilmiştir. Araştırma Türkiye için sağlıkta finansman sorununa gelişmiş ülkelerden örnek sunarak fayda sağlayacak, yeni araştırmacılara araştırma verileri sunacak, uygulamacılara ise sorunların çözümüne örnek uygulamalar önereceği için önemi büyüktür.
Özet (Çeviri)
Developed countries and Turkey's health financing methods were comparatively investigated in this study. Field literature and data related to the subject were obtained by literature search technique and analyzed with analytical estimations. As a result, mainly in Turkey, Bismarck, health financing model is preferred, but it also benefited from other models according to the need, therefore it has been determined that implementation of the hybrid model is useful. In developed countries, some preferred Bismarck and others preferred Beveridge model. As a result of the extension in human life in Turkey and developed countries, the healthcare cost increased and hence the financing problem is experienced, so that the tightening of health insurance coverage and benefit partly from direct payment method is popular nowadays. The share of the budget allocated to health was low in Turkey and resulted in experiencing serious problems while such problems haven't been observed in developed countries. Turkey's EU membership process emerged health tourism opportunities, made better chances for private health insurance companies and encouraged direct payment methods for health serveces. In Turkey, low-income peoples suffer from this direct method, whereas in developed countries because of the high income it considered an advantageous option. In the study, the problem of financing for healthcare in Turkey, will benefit by providing examples from developed countries and It is of great importance as it will present research data to new researchers and propose examples to solve problems.