Tıbbi görüntüleme yöntemleri kılavuzluğunda retroperitoneal apselerin perkütan tedavisi
Percutaneous treatment of retroperitoneal abscesses under the guidance of medical imaging techniques
  1. Tez No: 575350
  2. Yazar: HASANALİ DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN AKHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı retroperitoneal apselerin perkütan drenajının başarı oranını, güvenilirliliğini, etkinliğini değerlendirmek, major ve minor komplikasyonları, rekürrens ve başarısızlık oranlarını belirlemektir. 1990-2010 yılları arasında perkütan tedavi uygulanan 150 hastadaki (83 erkek 67 kadın; yaş aralığı: 1-86; yaş ortalaması: 44.22) 170 retroperitoneal apse ile ilgili retrospektif analiz yapıldı. Retroperitoneal apselerin drenajı ultrason ve floroskopi veya bilgisayarlı tomografi kılavuzluğunda gerçekleştirilmiştir. 6 retroperitoneal apsede basit aspirasyonla perkütan drenaj yapılmıştır. 164 retroperitoneal apsede çapları 6F-14F arasında değişen kateterler kullanılarak Seldinger yöntemiyle perkütan kateterizasyon işlemi uygulanmıştır. Tüm apseler birlikte değerlendirildiğinde başarı oranları % 75.3 (128/170) kür, %7.6 temporizasyon (13/170) ve % 4.1 (7/170) palyasyon şeklinde ortaya çıkmıştır. Rekürrens oranı % 10.5 (18 /170) bulunmuş, 13'ü ikincil perkütan girişimsel işlemlerle tedavi edilmiştir. Retroperitoneal apselerde temporizasyon ve palyasyon dahil edildiğinde başarı oranı % 87.1 (148/150) ve başarısızlık oranı % 12.9 (22/170) olarak belirlenmiştir. Mortalite oranı ise % 2.6 (4/170)'dır. Major komplikasyon oranı % 2.9 (5/170), minor komplikasyon oranı %10.6 (18/170) bulunmuştur. Sonuç olarak; genel anesteziye gerek olmaması, tolere edilebilirliği, kolay, efektif ve güvenli oluşu, cerrahiye göre düşük mortalite ve morbidite oranları ve daha az hastanede kalış süresiyle, retroperitoneal apse tedavisinde perkütan drenaj ilk seçenektir. Görüntüleme eşliğinde güvenli giriş yolu olan tüm retroperitoneal apseler perkütan drene edilerek yüksek kür, temporizasyon ve palyasyon oranları elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the success rate, reliability and efficacy of percutaneous drainage for retroperitoneal abscesses, as well as to determine major and minor complications, recurrence and failure rates. Percutaneous treatment of 170 retroperitoneal abscesses in 150 patients (83 male, 67 female; average age: 44,22 years; range 1-86 years) from 1990 to 2010 were analysed retrospectively. Retroperitoneal abscesses were drained under ultrasound and fluoroscopy or computed tomography guidance. Simple aspiration was used to draine percutaneous drainage in 6 retroperitoneal abscesses. Percutaneous was modified by Seldinger catheterization technique which was used in 164 retroperitoneal abscesses, with catheter diameters ranging from 6 F to 14 F. Overall success rate turned out 75.3 % (128/170) for complete cure, 7.6 % (13/170) for temporization and 4.1 %(7/170) for palliation. Recurrence rate was 10.5 % (18/170), 13 of which were cured by secondary percutaneous interventional procedures. In retroperitoneal abscesses, when temporization and palliation were included, the success rate was 87.1 % (148/170) and failure rate was 12.9 % (22/170). Mortality rate was 2.6 % (4/150), major complication rate was 2.9%(5/170) and minor complication rate was 10.6 %(18/170). In conclusion, general anesthesia avoidance, being tolerable, safe, simple and effective, and having low mortality / morbidity rates and less staying time in hospital than surgery makes percutaneous drainage the first choice in retroperitoneal abcesses treatment. Every retroperitoneal abscess with a safe access route should be drained percutaneously under imaging guidance in order to obtain high rates of cure, palliation and temporization.