Bilgi ekonomisi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki
The relationship between knowledge economy and economic growth
  1. Tez No: 575377
  2. Yazar: AHMET KIRAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL SERHAT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Küreselleşen dünyada teknolojik gelişimlere paralel olarak, geleneksel ekonomik sistemlerden bilgiye dayalı ekonomik sistemlere geçiş sağlanmıştır. Günümüz teknoloji çağında tüm ekonomilerin itici gücü“bilgi”'dir. Bilginin öneminin artması, ekonomik sistemlerin değişimine ve dönüşümüne neden olmakla birlikte birçok temel dinamiklerin etkilenmesine de neden olmuştur. Bu etkileşimin sonucu olarak bilgi ekonomisi olarak nitelendirilen bir ekonomik yapı ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla bilgi ekonomisinde bilginin hızlı ve etkili bir şekilde üretimini, yayılımını ve kullanımını sağlayan en temel etken bilgi ve iletişim teknolojileridir. Ülkelerin bilgi ekonomisindeki gelişmişlik ve kalkınmışlık düzeylerini belirlemek için Dünya Bankası tarafından Bilgi Değerlendirme Metodolojisi oluşturulmuştur. Bu çatı altında en yaygın kullanılan yöntem olan Bilgi Ekonomisi Endeksi (BEE) yöntemi, ekonomik teşvik ve kurumsal rejim, eğitim ve nitelikli işgücü, bilgi altyapısı ve inovasyon olarak belirlenen dört temel dayanak dikkate alan ve ülkelerin bilgi ekonomisindeki sıralamasını ifade eden bir endekstir. Bu nedenle çalışmada bu dört temel dayanağın alt değişkenlerini belirlenmiş, sonrasında değişkenler normalize edilmek suretiyle bilgi ekonomisi endeksi oluşturulmuştur. Çalışmada bu endeks bilgi ekonomisini temsil etmektedir. Bu çalışmada bilgi ekonomisi ile ekonomik büyüme üzerindeki etkisini analiz etmek amacıyla 29 OECD ülkesi için 2003-2014 yılları arasındaki verileri, statik panel veri seti ile sınaması yapılmıştır. Çalışma sonucuna göre bilgi ekonomisi temsil eden BEE değişkeni ile gayri safi sabit sermaye oluşumunun gelire etkilerinin olumlu olduğu ve istihdam değişkeninin gelir üzerinde etkisinin negatif olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In parallel with technological developments in the globalizing world, the transition from traditional economic systems to knowledge based economic systems has been achieved. In today's technology age, the driving force of all economies is“knowledge”. The increase in the importance of knowledge has led to the change and transformation of economic systems, besides affecting many basic dynamics. As a result of this interaction, an economic structure which is described as knowledge economy has emerged. Therefore, information and communication technologies are the most important factors in the rapid and effective production, dissemination and use of information in the knowledge economy. In order to determine the level of growth and development of countries in the knowledge economy, the World Bank has established a Knowledge Assessment Methodology. Under this roof, the most widely used method, the Knowledge Economy Index (KEI), is an index that takes into account the four main pillars identified as economic incentives and institutional regimes, education and skilled labor, information infrastructure and innovation and also expresses the ranking of countries in the knowledge economy. Therefore, after determining the sub-variables of these 4 main pillars, the knowledge economy index was formed by normalizing the variables and KEI represents the knowledge economy. In this study, in order to analyze the impact on the knowledge economy and economic growth, 29 OECD countries were tested with static panel datasets using data between 2003 and 2014. According to the results of the study, the effects of the KEI variable representing the knowledge economy and gross fixed capital information on income were positive and the effect of employment variable on income was negative.