Alfa logaritmik üstel dağılım için parametre tahmini
Parameter estimation of alpha logarithmic exponential distribution
- Tez No: 575376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KINACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez çalışmasında Karakaya ve ark.(2016) tarafından önerilen alfa-logaritmik üstel (ALT-Exp) dağılım için tam, tip-I sansürlü, tip-II sansürlü ve ilerleyen tür tip-II sansürlü örneklemlere dayalı parametre tahmini konusu ele alınmıştır. Parametre tahmini için en çok olabilirlik ve Bayes yöntemi ele alınmıştır. Bu tahmin edicilerin performansları, gerçekleştirilen bir simülasyon çalışması ile, yan ve hata kareler ortalaması ölçütlerine göre kıyaslanmıştır ve elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the parameter estimation problem for alpha-logarithmic exponential (ALT-Exp) distribution proposed by Karakaya et al.(2016) based on complete, type-I censored, type-II censored and progressive type-II censored samples is discussed. Maximum likelihood and Bayesian method are used for parameter estimation. The performances of these estimators are compared with a simulation study according to their biases and mean squared errors and the results are interpreted.