Artırılmış gerçeklik uygulamalarının ortaöğretim öğrencilerinin fen bilimleri dersi başarı, tutum ve motivasyonuna etkisi
The effect of the augmented reality applications on the success, attitude and motivation of secondary education student
- Tez No: 575383
- Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı; mobil artırılmış gerçeklik uygulamalarının ortaöğretim öğrencileri Fen Bilimleri dersi başarı, tutum ve motivasyonlarına etkisini incelemektir. Mobil artırılmış gerçeklik uygulaması kullanılarak; öğrencilerin, Fen bilimleri dersi başarılarını ve Fen bilimleri dersine karşı ilgilerini artırmak, öğrencileri derse karşı daha motive etmek, gök cisimleri ve gök bilimi ile ilgili önemli kavramlar hakkında bilgi vermek, uzay araştırmalarında kullanılan araçların tanıtmak amaçlanmıştır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Ankara'da bir ortaokulda öğrenim gören 7. sınıftaki 60 öğrenci (deney grubu 30 öğrenci, kontrol grubu 30 öğrenci) oluşturmaktadır. 'Dünya ve Evren' konusu her iki gruba da yapılandırmacı yaklaşıma uygun olarak hazırlanan ders etkinlikleri ile anlatılmıştır. Kontrol grubunda, akıllı tahta sunusu yardımıyla düz anlatım yöntemi ve soru-cevap tekniği kullanılmıştır. Deney grubunda ise, kontrol grubunda kullanılan öğretim yöntem ve tekniklerine ek olarak artırılmış gerçeklik uygulaması kullanılmış ve gösteri tekniğinden yararlanılmıştır. Her iki grupta da öğretim araştırmacı tarafında yürütülmüş, haftalık 4 ders saatinden toplamda 4 hafta sürmüştür. Deney gruplarına başarı testi, ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Ardından hem deney hem kontrol grubundaki öğrencilere ders ile ilgili tutum ölçeği ve motivasyon ölçeği verilmiştir. Deney grubundaki öğrencilere ise artırılmış gerçeklik uygulaması ile ilgili tutum ölçeği verilmiştir. Verilerin analizi SPSS 22 istatistik programı kullanılarak yapılmıştır. Analiz öncesinde, t-testinin normallik varsayımı, Kolmogorov-Smirnov testi ve Shapiro Wilk testi ile test edilmiştir. Uygulama öncesi her iki gruba da başarı testi, ön test olarak uygulanmıştır. İşlem gruplarında ön test sonuçları ilişkisiz örneklem t-testi ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda deney ve kontrol grubu öğrencilerinin ön test ortalamalarının istatistiksel anlamda denk olduğu görülmüştür. İşlem grupları, ön test ortalamaları açısından denk oldukları için son test ve ön test ortalamaları ilişkisiz örneklem t-testi ile karşılaştırılmıştır. Bu testler sonucunda, deney ve kontrol gruplarının ön test ve son test ortalamaları arasında istatiksel açıdan anlamlı bir farkın var olduğu belirlenmiştir. Bu farklılık deney grubu lehinedir. Deney grubu öğrencilerinin son test ortalamalarının, kontrol grubu öğrencilerinin son test ortalamalarından yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Bu durumda artırılmış gerçeklik uygulamasının, öğrencilerin Fen Bilimleri dersi başarısını artırdığı söylenebilir. Artırılmış gerçeklik uygulaması, öğrencilerin uzayı ve evreni daha yakından tanımasını, güneş sistemini öğrenmelerini, gezegenlerin genel özelliklerini bilmelerini, uzay araçlarını tanımalarını ve uzay araçlarının çeşitliliğini görmelerini, gezegenleri Güneş'e yakınlıklarına göre sıralama becerileri kazanmalarını sağlamıştır. Ayrıca hem deney hem kontrol grubuna verilen tutum ölçeği ve motivasyon ölçeği veri analizlerine göre, artırılmış gerçeklik uygulaması öğrencilerin, derse ve konuya yönelik tutum ve motivasyonlarını artırmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to investigate the effects of mobile augmented reality applications on achievement, attitudes and motivations of science students in secondary school students. By using mobile augmented reality application, it is aimed to increase students' achievement and interest in Science course, to motivate students towards the course, to give information about celestial bodies and celestial concepts to introduce the tools used in space research. In the research, quasi-experimental design with pre-test and post-test control group was used. The study group of the study consists of 60 students in the 7th grade (30 students in the experimental group, 30 students in the control group) in a secondary school in Ankara in the 2016-2017 academic year. 'The World and the Universe' was explained to both groups through the course activities prepared in accordance with the constructivist approach. In the control group, the lecture and question-answer technique was used with the help of a smart board presentation. In the experimental group, augmented reality application was used in addition to the teaching methods and techniques used in the control group and demonstration technique was utilized. In both groups, teaching was conducted by the researcher and lasted 4 weeks in total for 4 weeks. Achievement test, pre-test and post-test were applied to the experimental groups. Then, both attitude and motivation scale related to the course were provided to the students in both experimental and control groups. On the other hand, attitude scale related to the application of augmented reality was given to the students in the experimental group. The subject of The Earth and Universe has been explained with lectures prepared in accordance with constructivist approach. In the control group, the lecture method and the question-answer technique were used with the help of smart board presentation. In the experimental group, in addition to the teaching methods and techniques used in the control group, augmented reality application was used and demonstration technique was used. The data were analyzed using SPSS 22 statistics program. Prior to the analysis, the normality hypothesis of the t-test was tested by the Kolmogorov-Smirnov test and the Shapiro Wilk test. Before the application, achievement test was applied to both groups as pretest. The pre-test results were analyzed by unrelated sample t-test. As a result of the analysis, it was seen that the pre-test means of the experimental and control group students were statistically equivalent. Since the process groups were equivalent in terms of the pre-test means, the post-test and pre-test mean values were compared with the unrelated sample t-test. As a result of these tests, a statistically significant difference was found between the pretest and posttest means of the experimental and control groups. This difference was in favor of the experimental group. It was observed that the post-test averages of the experimental group students were higher than the post-test averages of the control group students. In this case, it can be said that the application of augmented reality increases the achievement of Science course. The application of augmented reality enables students to get to know the space and the universe more closely, to learn the solar system, to know the general characteristics of the planets, to recognize the spacecraft and to see the diversity of spacecraft, to gain the ability to sort the planets according to their proximity to the Sun. In addition, according to the attitude analysis and motivation scale data analysis given to both experimental and control groups, augmented reality application increased students' attitudes and motivation towards the course and topic.